Active Directory Additional Server Kurulumu

Selam arkadaşlar bu makalemde sizlere nasıl Active Directory Addtional Server kurulduğunu anlatacağım.

İlk önce Additional Server olarak kullanmayı düşündüğünüz server bilgisayarı Domain ortamınıza dahil etmelisiniz. Bu bilgisayar işlemler tamamlandıktan sonra Active Directory Users and Computers altında Domain Controller klasörüne eklenecektir. Bu cihazımızda ilk olarak Active Directory Domain Service’yi normal olarak kurmalısınız.

Promote işlemi yapacağımızdan dolayı Server Manager’da Notification alanına tıklanır ve Promote this server to a domain controller sekmesine tıklanır.

Karşımıza gelen ilk ekranda Add a domain controller to an existing domain seçilir. Domain alanında domain adımızdan emin olduktan sonra Next ile devam ederiz.

Karşımıza gelen ekranda Domain Name System (DNS) Server seçilir, Global Catalog (GC) seçilir ve alt kısımda DSRM şifresi belirlenerek Next tuşuna basılır.

Daha sonra DNS options ekranında herhangi bir şey yapılmadan Next ile devam edilir.

Additional Options kısmında eğer Install from media dememiz durumunda USB bellek v.b gibi aletlerle taşıma yapmamıza izin vermektedir. Replication From alanında Any domain controller dememiz durumunda ortamda bulunan bütün domainleri partner olarak belirleyecektir ancak ben en yakın cihazımı belirliyorum ve onu partner olarak seçerek Next ile ilerliyorum.

Paths sekmesinde herhangi bir değişiklik yapmıyor ve Next ile geçiyoruz.

Bize yapılan ayarları gösteren bu pencereyi de Next ile geçiyoruz.

Kurulumla ilgili herhangi bir sorun olmadığını AD kontrol edecektir eğer Yeşil uyarı meşajını görmüşseniz herhangi bir sorun olmadan Install tuşuna basabilir ve yüklemeyi başlatabilirsiniz.

Kurulum işlemi başlamıştır.

This server was successfully configured as a domain controller mesajını gördükten sonra Close tuşuna basarız ve cihazımız Restart atacaktır.

Kurulum tamamlanmıştır ve Serverımız Additional olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bunun için Active Directory Users and Computers alanına girebilir ve Domain Controllers altından kontrol edebilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir