Active Directory Sites and Services İşlemleri 2

Merhaba arkadaşlar bu makalemde AD Sites and Services İşlemlerinde kaldığımız yerden devam ediyorum.

Diğelim ki zaman aralığını Hafta içi her 15 dakikada bir replication yapacak şekilde, Hafta sonları ise her bir saatte bir replication yapacak şekilde ayarlamak isteyelim. O halde Inter-Site Transport altında bir adet daha DEFAULTIPSITELINK oluşturmamız gerekmektedir.

Yeni Site oluşturmak için :

Sites and Services penceresi altında Inter-Site Transports – IP yolu izlenir. Boş alanda sağ tıklanır ve New Site Link… tıklanır.

Açılan pencerede Name alanına oluşturmak istedimiz SiteLink adını yazıyoruz. Sites not in this site link tarafından diğer siteları seçip Add>> tuşu ile Sites in this site link kısmına ekliyoruz ve OK tuşu ile ekliyoruz.

Daha sonra iki site linkinde Properties penceresinden Change Schedule alanını düzenliyoruz ve istediğimiz hale getiriyoruz.

NOT : Properties ekranında düşük Cost değerli olan daha önceliklidir.

BridgeHead ve Preferred BridgeHead kavramları :

Site’lar arası Replikasyon işlemleri BridgeHead server’lar arasında yapılmaktadır. Inter Site Topology Generator tarafından en uygun olan DC BridgeHead Server olarak atanır. Bu atama işlemini elle yapmamız durumunda Preferred BridgeHead Server olarak adlandırmamız gerekir. Ancak bu işlemi elle yapmamız durumunda belirlenen server çökerse yeni bir atama yapılmıyor ve bunu manuel olarak yapmak zorunda kalıyoruz. BridgeHead’de ise otomatik olarak atama yapılıyor.

Preferred BridgeHead Server Yapılandırması :

İlgili server’a sağ tıklarız ve Properties ekranında General sekmesine geliriz. IP seçeneğini seçer ve Add>> tuşu ile sağ tarafa taşırız. İşlem bu kadardır.

Delegation İşlemi :

Büyük yapılarda tek kişi yönetimi olmasın diye Site’lara Delege ataması yapılabilir.

İlgili Site’a sağ tıklanır ve Delegate Control… tuşuna basılır.

İlk çıka ekran Next ile geçilir.

Add tuşu ile Domain ortamımızdan kullanıcı aranır ve Eklenerek Next ile geçilir.

Açılan Ekranda Delegate the Following Common tasks ve ardından Manage Group Policy links seçilir ve GPO yönetimide verilir. Daha fazla hak vermek istemeniz durumunda Create a custom task to delegate seçeneğine basarız ve Next ile devam ederiz.

Finish tuşu ile işlemi tamamlamış oluruz.

Delegation işlemini kontrol etmek :

İşlemi yapmış olduğumuz Site’ın Properties ekranına da Security tabına geliriz ve kullanıcımızı orada görürüz.

Replication işlemini elle tetiklemek için :

İlgili alandaki server NTDS Settings alanı seçildikten sonra sağ tarafta bulunan <automatically generated> sağ tıklanır ve Replicate Now tuşuna basılır.

Ya da Server altından direk olarak Server’ı seçip NTDS Settings kısmına sağ tıklarız ve Replicate configuration from the selected DC tuşu ile seçili olan DC den ayarları çekebilir ya da Replicate configuration to the selected DC ile karşıdaki DC’den kendimize ayarları alabiliriz.

Bir sonraki makalelerimde görüşmek üzere, yararlı olması dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir