ADK için .esd Dosyasını .wim Dosyasına Çevirmek

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere “.esd” dosyasını “.wim” dosyasına çevirmeyi anlatacağım.

Neden “.wim” dosyasına ihtiyaç duyuyoruz diye soracak olursanız ADK programı içerisinde özelleştirilmiş bir Windows İşletim sistemi oluşturmanız için bir Answer File (Cevap Dosyası) yaratmanız gerekmektedir. Bu dosyada Windows İşletim Sisteminin ISO dosyasında sources alanında bulunan install.wim dosyası ile yapılmaktadır. Ancak bazen karşınıza bu dosya install.esd olarak çıkabilmektedir. Bundan dolayı türünü değiştirmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki adımları kullanarak bu işlemi yapmanız mümkün olacaktır.

İlk olarak cihazınızda takılı olan CD/DVD ya da Mount etmiş olduğunuz ISO dosyasının içerisine girilir ve Sources klasörü altında bulunan install.esd dosyasını C:\esd klasörüne kopyalıyoruz.

Daha sonra CMD ekranını Run as administrator olarak açıyoruz ve cd c:\esd klasörüne gidiyoruz. Burada dism /Get-WimInfo /WimFile:install.esd kodunu yazıyoruz ve çalıştırıyoruz. Karşımıza install.esd dosyası içerisindeki Windows sürümlerini göstermektedir. Kırmızı Ok ile belirttim bu sayfa aşağıya doğru inmektedir.

Bu listede bulunan Index numarası 8 olan Windows sürümü için çevirme işlemi yapacağım. Bu alanda seçiminizi siz belirleyebilirsiniz.

Daha sonra dism /export-image /SourceImageFile:install.esd /SourceIndex:8 /DestinationImageFile:install.wim /Compress:max /CheckIntegrity kodunu yazıyoruz ve kodumuzu çalıştırıyoruz. Aynı klasör altında install.wim dosyasının oluştuğunu görebilirsiniz.

İşlemlerimiz tamamlandıktan sonra install.wim dosyamızı ADK programı için kullanabilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir