Apisix Dashboard Üzerinden Route, Service ve Plugin ayarlamaları

Selamlar Arkadaşlar, bu yazımda sizlere APISIX üzerinde Route, Service ve Service içerisinde Plugin ekleme işlemlerini Dashboard üzerinden anlatacağım. Bu işlemlerin ardından servis kontrollerini sağlayabileceğiniz ve Metrics’leri güncellenmiş bir Grafana’da HTTP Status durumlarını görebileceksiniz.

Bu işlemi yaparken basit bir http servisine yönlendirme yapacağım ve testlerimizi bunun üzerinde yapacağız.

Upstream Oluşturma :

Upstream > + Create yolunu izliyoruz.

Create Upstream alanında Name alanına adını veriyoruz, Algorithm alanında Round Robin seçiyoruz, Upstream Type alanına Node olarak seçiyoruz, Targets alanıda Host kısmında çalıştırdığımız servisin ip adresini Port kısmınıda port bilgisini giriyoruz diğer alanlara dokunmadan Next ve Submit tuşuna basıyoruz.

Artık Upstream işlemimiz tamamlanmış oluyor.

– Service Oluşturma :

Service > + Create yolunu izliyoruz.

Create Service kısmında Name alanına isim giriyoruz, Upstream alanında ise oluşturmuş olduğumuz Upstream Test’i seçiyoruz ve diğer alanlar bu Upstream ile birlikte kendiliğinden doluyor. Bu alanda işimiz bitti Next ile geçebiliriz.

Daha sonra Plugin alanı geliyor ve Observability alanında Http-Logger ile Prometheus eklentilerini Enable ediyoruz sırasıyla aşağıdaki şekilde enable edebilirsiniz.

Http-Logger’da Enable tuşunu açtıktan sonra {“uri”: “http://192.168.1.151:8000/”} servisimizin yayın adresini yazıyoruz ve değişiklikleri kayıt ediyoruz.

Daha sonra Prometheus eklentisinide Enable ediyoruz ve başka işlem yapmadan kayıt edip çıkıyoruz.

Daha sonra 60 saniye içerisinde 3 bağlantıya izin verecek olan eklentimiz Limit-Count’u aşağıdaki gibi ayarlıyoruz.

İlk olarak bu eklentiyide Enable ediyoruz ve sonrasında Count alanına 3 değerini, time_window alanına ise 60 değerini girip kayıt ediyoruz.

Bu şekilde Service ekleme işlemimizide yapmış oluyoruz.

– Route Oluşturma :

Route > + Create yolunu izliyoruz.

Create Route penceresinde Name and Description alanında bulunan Name alanına ismi giriyoruz, Service kısmına ise oluşturmuş olduğumuz Service Test ismini seçiyoruz.

Sonrasında Request Basic Define alanına gidiyoruz ve Path kısmına /* ile tüm istekler şeklinde değerimizi giriyoruz ve sonra Next ile devam ediyoruz.

Define API Backend Server sekmesinde None (Only available when binding the service) seçeneğini seçerek Next ile devam ediyoruz. Sonraki Plugin sekmesinde bir şey yapmadan Next ile devam ediyoruz Preview alanında Submit butonuna tıklıyoruz.

Bu sayede Route ekleme işlemimizi tamamlamış oluyoruz.

192.168.1.150:9080 şeklinde ApiSix üzerinden ilk test işlemimize başarılı.

3 kere aynı isteği tekrarladığınızda belirlediğimiz hata kodu ile yukarıdaki şekilde isteğiniz engellenecektir. 60 saniye sonunda tekrar aktifleşecektir.

Prometheus’u da Enable ettiğimiz için artık HTTP Logger’dan gelen loglar Grafana’ya da yansımaktadır arkadaşlar.

Bir yazımında sonuna geldim arkadaşlar. Öneri, görüş, soru ve yorumlarınızı bana iletmek istiyorsanız aşağıdaki yorumlar alanına yazabilirsiniz. Bana destek olmak istersenizde SistemDostu kanalıma abone olabilir ve bildirimleri açarak videolarımıda taikp edebilirsiniz. Herkese kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir