DNS Giriş

Selam arkadaşlar bu makalemizde sizler için DNS hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Hostname : 255 karaktere kadar verilebilen bilgisayar ismidir ve DNS üzerinden çözülür.
Netbios : toplamda 16 karakter olan bu isimde bilgisayar ismidir. Ancak ilk 15 karakteri gözükür ve bilgisayarın network üzerindeki ve WINS den çözülen adını belirlerken, son 1 hanesi cihazın üzerinde yüklenmiş olan rolü göstericektir.
FQDN : hostname.domain name olarak yazılan uzun bilgisayar ismidir.

Hostname çözümleme işleminde cihaz 1. Cache 2. HOST dosyasına 3. Olarak DNS server’a soracaktır. Netbios ismi çözümlemesi yapılırken ise 1. Cache 2. WINS Server 3. Broadcast yapacak yine bulamaması durumunda 4. Olarak LMHost dosyasına bakacaktır.

Ağ üzerinde Netbios isimlerini görmek için :

Herhangi bir klasör açın (File Explorer), Sol tarafta bulunan listeden Network (Ağ) seçin. Biraz bekledikten sonra karşınıza ortamınızda bulunan Netbios isimli cihazların listesi gelecektir.

Hostname Cache’i boşaltmak istememiz durumunda kullanacağımız kod :

> ipconfig /flushdns

Aynı şekilde bu Cache’i görmek istememiz durumunda :

> ipconfig /displaydns

NOT : Atılan pinglerde bilgisayar ismi olarak Netbios ismi çıkması durumunda WINS Server, FQDN ismi çıkması durumunda ise DNS Server çözümleme yapmış olmaktadır. Host Cache ipleri 20 dakika saklayacaktır. Bu süre içesinde ip’si değişen ve eski ip’si host dosyasında kalan bilgisayarlara ulaşılamayacaktır. Bundan dolayı flushdns yaparak silebiliriz.

Host Dosyasına kayıt eklemek :

Yukarıdaki path üzerinde bulunan hosts dosyasına çift tıklayın ve Notepad ile açın.

Yukarıdaki gibi dosya açılacaktır ve kırmızı alanda olduğu gibi yeni kayıtlar girebilirsiniz. Bu dosyaya yazılan her kayıt direk olarak cache’lenmiş olacaktır.

DNS (Domain Name Service) = Dünyada ki bulunan bütün alan adlarını yöneten DNS’lere ROOT DNS denir. Bu servis host ismini çözen dinamik bir servistir. Resmi olan uzantılara örnek vermek gerekirse : mil, net, gov, edu, org, net ve com’dur. Com’un altında da ülke kodları yani .tr gibi kodlar vardır.

Yararlı olması dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir