DNS Sorgu Türleri

Selamlar, Bu makalemiz de sizlere DNS sorgu tiplerinden bahsetmeye çalışacağım.

İsim çözümlenmesi için Client’tan DNS Server’a ya da bir DNS Serverın başka bir DNS Server’a yapmış olduğu isteklerdir.

Bir DNS Server Authoritative veya Nonauthoritative olabilir.

Authoritative :
Bu DNS istenilen sorguyu bulup başarılı bir şekilde sonuç döndürür. İstenilen adresin bulunamaması durumunda gerekli bilgilendirmeyi sağlar.

Nonauthoritative:
İlk olarak Cache kontrol eder. Eğer sorguyu çözemezse Root Hintslerde ve ya Forwarderlarda çözmeye çalışır. Bu DNS Serverlara Forwarder olarak da adlandırılır.

Recursive ve Iterative olmak üzere iki tür sorgu çeşiti bulunmaktadır.

Recursive Query :
Bir DNS Server’a yapılabilen bu istek şu şekildedir. Ortamımızda bulunan bir kullanıcımız, Local’inde bulunan DNS Server’a Recursive Query yollar. DNS gelen bu isteği alarak Forward Lookup Zone ve Cache’indeki bilgileri kontrol eder. Bulunan bilgiler Client’e geri gönderilir. Eğer cevap bulunmazsa Root Hints ve Forwarder Addressleri üzerinden cevap arar ve geri döndürmeye çalışır. Ancak tüm uğraşların sonunda bulunamazsa Client’a bulunamadı bilgisi döndürülür.

Iterative Query :
Bu Sorgu türünüde şu şekilde açıklamak doğru olacaktır. Eğer Local’de olan bir DNS Serverdan istekle alakalı olarak cevap alınamaması durumunda o DNS Server, diğer DNS’lere başvurarak sonuç bulunur ve Client’lara geri dönderilir.

Forwarder :
DNS Server’ın kendi üzerinde tutmadığı Domain isimlerinin çözümlenmesi için başka bir DNS Server’a sorma işlemine verilen addır. Bu özellik sayesinde çözümlenemeyen her isim için Root Hints’lere gidilmeyecektir. Buda Rootlarda yoğunluğa neden olmayacaktır.

Bunun için DNS Adımızın üzerine sağ tıklayıp Properties alanına giriyoruz.

Açılan pencere de Forwarders alanına gelip Edit diyoruz ve Gerekli Forwarder ip adresini ekliyoruz.

Edit Penceresi içersinde bulunan Number of seconds before forward queries time out değeri bir Forwarderdan kaç saniye içersinde cevap alınması gerektiğini belirlediğimiz alandır. Bu süre zarfında cevap alınamazsa diğer Forwarder’a geçilir.

Conditional Forwarding :
Bir Domain’in hangi DNS Serverda kayıtlı olduğunu bilmeniz durumunda, Local ya da sisteminiz de o domaini sorgulayan kişilerin direk olarak Root Hintsleri geçerek belirtilen DNS’e gitmesini sağlayan sistemdir.

Conditional Forwarders kısmına sağ tıklayıp New Conditional Forwarder…’a tıklıyoruz.

DNS Domain kısmına Domain name yazılır. Aşağıdaki alanda da yönlendilecek olan DNS Server yazılır ve OK’e basılır.

Yararlı olması dileğiyle kolaylıklar dilerim.

Bir Cevap Yazın