DNS Zone Transfer

Selamlar Arkadaşlar bu makalemiz de sizlere DNS Zone Transfer hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Zone Transfer; Birden fazla DNS Server olan ortamlarda diğer DNS Serverların Zone içeriklerini güncel tutabilmeleri için Primary DNS Serverdan güncel Zone bilgisini çekip kullanmalarını sağlamaktadır.Bu ayarı yapılandırırken Primary DNS de Zone Transferi yapılacak olan diğer DNS Serverların IP’leri source olarak verilmelidir. ANY olarak ayarlanmamalıdır, bu şekilde ayarlanan cihazlardan Zone bilgileri çekilebilir ve tüm domain bilgileri görülebilir. Ortamımızda bulunan bütün DNS’ler default olarak bir birleri ile Zone transferini gerçekleştirir.

Primary’sı olmayan bir secondary zone olmayacaktır. Zone Transfer işlemi Primary ve Secondary arasında yapılabilir. Bunun için Forward Lookup Zones da bulunan Primary’e sağ tıklarız ve Properties deriz.

Yukarıdaki gibi properties alanına tıklanılır.

Karşımıza açılan alanda Zone Transfers sekmesine gelinir. Bu alanda Allow Zone Transfer seçildikten sonra

To any server : Bütün serverların Transfer yapmasına izin verilir.

Only to servers listed on the Name Servers tab : Zone Transfer tabının yanında bulunan Name Servers tabına eklenen bilgisayarlarla Transfer etkinleştirilir.

Only to the following servers : Aşağısında bulunan listeye eklenen cihazlarla Transfer etkinleştirilir.

Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra OK tuşuna basarız.

Transfer süresini görmek :

Primary Zone’lardan birine tıklanır ve SOA kayıtının üzerinde sağ tıklanır ve Properties denir. Açılan pencere altında bulunan Start of Authority (SOA) sekmesinden gerekli ayarlar kontrol edilir.

Ya da oluşturulmuş olan bir Secondary Zone üzerine sağ tıklanarak Transfer from Master tıklanır ve elle tetiklenmiş olur.

Primary Zone hem yazılabilir hem okunabilirken, Secondary Zone sadece okunabilir alanlardır. Aynı şekilde Secondary Zone’ları da Forward Lookup Zones kısmında yaparız.

Zone Transferinin yapılıp yapılmadığını ya da DNS ile alakalı loğları Computer management à Event Viewer altından görmemiz mümkündür.

Kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir