Docker Container İşlemleri – Silme ve Exec

Selamlar arkadaşlar bu yazımda da Docker Container ile ilgili olarak temel bilinmesi gereken komutlar üzerinden gideceğim. Bir önceki yazımda Run, Start, Stop, ls gibi komutları görmüştük. Bu yazımda ise size rm ve Exec gibi komutlar hakkında bilgi vereceğim.

İlk örneklerimle başlayayım.

> docker container rm -f f06b 6966 82ea

Komutu yardımıyla Containerlarımızı silebiliriz. Komudu biraz daha açıklamam gerekirse rm silme işlemini yapacağımızı belirtiyor, -f ile çalışan containerlar varsa onları zorlayarak sil demek anlamına geliyor. Bu -f seçeneğini kullanmak zorunda değilsiniz tabi ki. Sonrasında ise sıralı bir şekilde silmek istediğiniz container id’lerini ya da name’lerini yazabilirsiniz.

> docker container prune

Komutu yardımıyla ise tüm Container’larınızı silebilirsiniz. Yazıp Enter’ladıktan sonra Y tuşuna basarak onay verebilir ve silinmesini sağlarsınız.

> docker image rm httpd
> docker image prune -a

Komutları yardımıyla sisteminizde bulunan Image’ları silebilirsiniz. Rm seçeneği silme için kullanılır, prune seçeneği ise -a parametresiyle birlikte sisteminizde bulunan tüm Image’ları silecektir.

Şimdi ise bir apache yani httpd server çalııştıracağız ve exec komutu ile Container’ımıza bağlanacağız :

> docker container exec -it apache_server sh

Komudumuz yardımıyla çalışan Container’ımız içerisine bağlanabiliyoruz. Bu sayede o container içerisinde bulunan dosyaları düzenleyebilir ya da programları çalıştırabiliriz. Yukarıdaki komudumuzda exec yazdıktan sonra –it (interactive tty) ile bağlanacağımızı belirttik ve sonrasında Container adımızı yazdık. En sonunda ise sh yazarak Alpine tabanlı bir container olması ve aynı şekilde linux tabanlıda olmasından dolayı shell’iyle bağlandık. Burada bash ile de bağlanabilliriz. Windows üzerinde çalışan bir Container olsaydı eğer ps (Powershell) yazacaktık. Bağlandıktan sonra ise ls yaparak içerisindeki dosyalarımızı gördük.

Bu yazımında sonuna geldik arkadaşlar. Bana destek olmayı isterseniz YouTube üzerinde bulunan SistemDostu kanalıma abone olabilirsiniz. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere. Hepimize kolaylıklar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir