File Server Role Yükleme

Selamlar Arkadaşlar,

Bu dersimizde sizlere File and Store Services’ı nasıl kurmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Server işletim sistemimiz üzerinde herhangi bir dosyayı paylaştırmanız durumunda bu özellik otomatik olarak yüklenecektir ve kaldırılması mümkün olmayacaktır. Ancak bunla birlikte diğer özellikleri de yüklemek gerekeceğinden dolayı aşağıya doğru dosyamızı inceleyelim.

Server Manager altında bulunan Manage kısmına tıkladık ve Add Roles and Features seçeneğini seçtik. Karşılama ekranını next diyerek geçtik. Role-based bir yükleme olacağından dolayı bir sonraki ekranda Role-based or feature-based installation sekmesini tıkladık ve Next dedik. Select destination server kısmından yükleme yapmak istediğimiz server’ı seçtik ve Next dedik.

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi File and Storage Services altında bulunan DFS Namespaces ve File Server Resource Manager’ın yanında bulunan kutucukları seçtik ve Next dedik.

Buradaki özellikleri açıklamam gerekirse :

File Server  : Dosya yönetimi için kullanılır otomatik olarak seçili durumdadır. Çünkü cihazımızda daha önceden paylaştırmış olduğumuz dosyalar bunun otomatik olarak yüklemiştir.

DFS Namespaces : Network üzerinde farklı bilgisayarlardaki paylaşımları tek bir link üzerinden görüntülemeye ve görüntüleyebildiğimiz paylaşımın hangi bilgisayarda olduğunu göstermeden kullanılabilmesine olanak sağlayan özelliktir.

File Server Resource Manager : Bu özellik sayesinde dosyalarımızı arabirim ile yönetmemize olanak sağlar.

BranchCahce for Network Files : Bu özellik sayesinde serverdan bir kullanıcı tarafından çekilen data cahce’lenir ve bir başka kullanıcı aynı datayı çekmeye çalışırsa Cahce üzerinden bu data verilecektir. Ve data bitiminden sonra güncelleme mevcut ise geri kalan kısımda serverdan alınacaktır.

Data Deduplication : Bu özellik sayesinde server içersinde ismi, boyutu ve buna benzer özelliklerinin hepsi aynı olması durumunda o datanın tekrar kopyalanmasına izin vermeyen özelliktir. Tek bir adet asıl data vardır ve diğer datalar linklenerek gösterilir.

Server for NFS : Bu özellik sayesinde Microsoft pc’ler Linux pc’lere bağlanabilir. Aynı şekilde Linuxlerinde Microsoft pc’lerine bağlanabilmeleri için Samba yüklemeleri gerekmektedir.

Work Folder : İnternet’den ya da network üzerinden kullanıcıların mobil cihazlar ile paylaşımlara erişmesini ve paylaşımda bulunabilmesi için kullanılır.

Bir sonraki ekranda Features’ları görürüz. Bu kısımda herhangi bir seçim yapmıyoruz ve Next ile geçiyoruz.

Bu kısımda Cihazımızı yüklemeden sonra otomatik olarak restart etmesi için yukarıdaki alanı işaretliyoruz ve çıkan uyarıya Yes diyerek Install tuşu ile yüklemeyi başlatıyoruz.

Yükleme işlemimiz başlamış bulunmaktadır.

Ve bu ekranı görmeniz durumunda yükleme işlemimiz bitmiş bulunmaktadır. Tek yapılması gereken cihazın kendi yeniden başlatmasıdır.

Yararlı olması dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir