Gmail – SMTP Mail Gönderimi

Selamlar arkadaşlar, bu yazımda sizlere Gmail üzerinden Kişisel Mail adresiniz ile Zabbix vb. uygulamalardan mail attırabilmek için olan Gmail ayarlamalarından bahsedeceğim. Bu sayede Google SMTP ayarlarını kullanarak mail attırma işlemlerinizi yaptırabileceksiniz.

İlk olarak bu işlemleri yapabilmeniz için hesabınızda iki adımlı doğrulamayı açmanız gerekiyor.

Ben mail adresimde bunu zaten aktifleştirmiştim. Şimdi size yerini göstereceğim. Google Hesabızı Yönetin sayfasına gidin.

Güvenlik sekmesi altında bulunan 2 Adımlı Doğrulama kısmında gerekli işlemleri yapabilir ve doğrulamayı açabilirsiniz.

SMTP Ayarlamaları yapmak için ise :

Bu ayarları yapabilmeniz için ise Güvenlik sekmesinde Uygulama Şifreleri alanına tıklamalısınız ve Mail Şifrenizi girmelisiniz.

Ben daha öncesinden SMTP olarak oluşturmuştum listede onuda görebiliyoruz. Yeni oluşturmak istediğiniz uygulama için Uygulama Seçin kısmından belirleyin. SMTP için Posta seçmelisiniz. Cihaz Seçin kısmında ise Diğer seçmelisiniz.

Daha sonra sizden isim belirlemenizi isteyecek, yazın ve ardından Oluştur butonuna tıklayın.

Daha sonra size bir Şifre verecektir bu şifre uygulamanızda kullanacağınız şifredir. Bu sayede Google SMTP serverlarından yararlanabileceksiniz.

Yeni eklemiş olduğunuz Uygulama Şifresi’de listemize geldi.

Bir sonraki makalelerimde bu Uygulama şifresi alanını Zabbix Server’da mail ayarlamaları yaparken kullanacağız arkadaşlar. Bu ön bilgileri ondan yazdım umarım bu kısım sizin için yararlı bir içerik olmuştur. Herkese kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir