GPO Ayarlamaları File Explorer 1

Selamlar arkadaşlar bu makale serilerimde sizlere GPO üzerinde yapılan işlemleri anlatıyor olacağım. Bu makalemde sizlere File Explorer ayarlarını anlatacağım. Bunun için GPO Editörünü açın ve yeni bir GPO oluşturarak Edit diyin.

İlk olarak Computer ya da User altında mı işlem yapacaksınız buna karar verin ardından Policies – Administrative Templates – Windows Components – File Explorer yolunu izleyin ve o tuşa basın.

Hide these specified drives in My Computer bu seçeneki Enabled yaparak Bilgisayarım altında bulunan Map’leri gizleyebilirsiniz. Pick one of the following combinations altında olan seçenekler ile belirleme yapabilirsiniz.

Prevent access to drives from My Computer bu şeceneği Enabled etmeniz durumunda ve Pick one of the following combinations altından seçilen Drive’lara girişler engellenecektir.

Remove “Map Network Drive” and “Disconnect Network Drive” seçeneğini Enabled edilmesi durumunda bilgisayarınızda bulunan Map’leri Disconnect yapayacak ya da yeni bir Map ekleyemeyeceksiniz.

NOT : Bu ayarlamaları yaparken hem Domainde hem de Local Policy’de yaparsanız, Domain baskın olacaktır.

Yararlı olması dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir