GPO Ayarlamaları Start Menu and Taskbar 1

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere GPO üzerinde bulunan Start Menu and Taskbar sekmesinde bulunan özellikleri anlatacağım.

Bunun için User Configuration – Policies – Administrative Templates – Start Menu and Taskbar yolunu izlemelisiniz.

Add Search Internet link to Start Menu özelliğini Enabled edilmesi durumunda kullanıcı Başlat menüsünün arama kutusunda bir arama gerçekleştirdiğinde “İnternet’ten Ara” bağlantısı gösterilir.

Clear history of recently opened documents on exit? Özelliğini Enabled edilmesi durumunda Kullanıcı oturumu kapattığında, sistem son kullanılan belge dosyalarının kısayollarını siler. Ek olarak başlat menüsü ve görev çubuğundaki programların atlama listeleri’ndeki en son ve sık kullanılan öğeler, kullanıcı oturum kapattığında silinir.

Clear the recent programs list for new users özelliği enabled edilmesi durumunda her yeni kullanıcı için Başlat Menüsündeki son programların listesi boşaltılır.

Clear tile notifications during log on özelliğini Enabled edilmesi durumunda Sistem tarafından kullanıcı oturum açtığında kutucuk bildirimlerini siler. Ve bu ayar ile yeni bildirimlerin görüntülenmesi engellenmeyecektir.

List desktop apps first in the Apps view özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Uygulamalar görünümünde uygulamalar kategoriye göre sıralandığında önce masaüstü uygulamaları listelenir. Diğer sıralama seçenekleri kullanılmaya devam edebilir ve kullanıcı varsayılan sıralama seçeneklerini değiştirmeyi seçebilir.

Search just apps from the Apps view özelliğini Enabled edilmesi durumunda uygulamalar görünümünden arama yaparken uygulamaları, dosyaları, ayarları (etkinleştirilmesi durumunda Web’i) aramasını engeller. Uygulamalar görünümünde yapılan aramalarda yalnızca yüklü uygulamalar listesi aranır.

Add logoff to the Start Menu özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsüne oturum kapat öğesini ekler ve kullanıcıların bunu kaldırmasına engel olur. Klasik başlat menüsünde uygulanır ve yeni stildeki başlat menüsünü etkilemez.

Force Start to be either full screen size or menu size özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Choose one of the following size alanından bir seçim yaparsanız, Başlangıç o boyutta görüntülenir ve kullanıcılar Ayarlar’dan Başlangıç boyunu değiştiremezler.

Go to the desktop instead of Start when signing in özelliğini Enabled edilmesi durumunda Oturum açılması halinde kullanıcıların Başlangıç ekranı yerine Masaüstüne gitmeleri sağlanmaktadır.

Gray unavailable Windows Installer programs Start Menu shorcuts özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsündeki kısmen yüklenmiş programların kısayollarını gri renkte görüntüler.Bu ayar, kullanıcıların tam olarak yüklenmiş programlarla, yalnızca kısmen yüklenmiş olanlar arasında ayrım yapmalarını kolaylaştırır.Kısmen yüklenmiş programlar, sistem yöneticisinin Windows Yükleyici‘yi kullanarak atadığı programları ve kullanıcıların ilk kullanım sırasında tam yükleme yapmak için yapılandırdıkları programları içerir.

Turn off personalized menus özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Kişiselleştirilmiş menüleri devre dışı bırakacaktır.

Lock the taskbar özelliğinin Enabled olması durumunda kullanıcının görev çubuğunu taşıması veya yeniden boyutlandırması engellenir. Görev çubuğu kilitliyken, Görev Çubuğu özelliklerindeki otomatik gizleme ve diğer görev çubuğu seçenekleri hala kullanılabilir durumda olacaktır.

Start Layout özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Bu ayar kullanıcılar için Başlangıç ekranı düzenini belirtmenizi sağlar ve kullanıcıların yapılandırmasını değiştirmesini engeller. Belirttiğiniz Başlangıç ekranı düzeni Export-StartLayout PowerShell cmdlet‘i tarafından oluşturulmuş bir XML dosyasında depolanmalıdır.Bu ayarı kullanmak için, önce cihazın Başlangıç ekranı düzenini dilediğiniz genel görünüme sahip olacak şekilde elle yapılandırmalısınız. Bunu yaptıktan sonra, aynı cihazda Export-StartLayout PowerShell cmdlet’ini çalıştırın. Bu cmdlet, yapılandırdığınız düzeni temsil eden bir XML dosyası oluşturur.XML dosyası oluşturulduktan ve istenen dosya yoluna taşındıktan sonra, XML dosyasının tam yolunu ve adını yazın. C:\StartLayouts\myLayout.xml gibi bir yerel yol veya \\Server\Share\Layout.xml gibi bir UNC yolu yazabilirsiniz. Kullanıcı oturum açtığında belirtilen dosya kullanılabilir durumda değilse, düzen değiştirilmez. Bu ayar etkin olduğunda kullanıcılar kendi Başlangıç ekranlarını özelleştiremez.

Add “Run in Separate Memory Space” check box to Run dialog box özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Bu ayarı etkinleştirmek, Çalıştır iletişim kutusuna bir onay kutusu ekleyerek kullanıcılara bir 16 bit programı kendi adanmış NTVDM işleminde çalıştırma seçeneğini verir. Ek onay kutusu, yalnızca kullanıcı Çalıştır iletişim kutusuna bir 16 bit program adı girerse etkinleştirilir.

Turn off notification area cleanup özelliğinin Enabled edilmesi durumunda sistem bildirim alanı bu alanı kullanan tüm sistem bildirimlerini göstermek üzere genişler.

Remove Balloon Tips on Start Menu items özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsü ya da bilgilendirme alanı üzerindeki bir öğenin üzerinde fare imlecini beklettiğinizde, sistem nesneyle ilgili bilgiyi açılır metinde gösterir. Bu ilkeyi etkinleştirirseniz bazı açılır metinler görüntülenmez.

Prevent users from customizing their Start Screen özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcının uygulama seçmesini, kutucuğu yeniden boyutlandırmasını, kutucuğu veya ikincil kutucu sabitlemesini/ayırmasını, özelleştirilmiş moda girmesini, Başlangıç ve Uygulamalar‘ın içinde kutucukları yeniden düzenlemesini engellersiniz.

Remove and prevent access to the Shut Down, Restart, Sleep, and Hibernate commands özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Güç düğmesi ve Bilgisayarı Kapat, Yeniden Başlat, Uyku ve Hazırda Beklet komutları Başlat menüsünden kaldırılır. Güç düğmesi, CTRL+ALT+DELETE tuşlarına bastığınızda görüntülenen Windows Güvenliği ekranından da kaldırılır.

Remove common program groups from Start Menu özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsünde yer alan Programlar menüsündeki Tüm Kullanıcılar‘da bulunan öğeleri kaldırır.

Yararlı olması dileğiyle.

Bir Sonraki Makaleme Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir