GPO Ayarlamaları Start Menu and Taskbar 3

Selamlar arkadaşlar bir önceki GPO makalemin devamı olan ayarlar aşağıdadır.

Bunun için User Configuration – Policies – Administrative Templates – Start Menu and Taskbar yolu izlenmelidir.

Remove Search Computer link özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcı başlat menüsünün arama kutusunda bir arama gerçekleştirdiğinde “Tüm Sonuçları Görüntüle” bağlantısı gösterilmeyecektir.

Remove See More Results / Search Everywhere link özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcı Başlat menüsünün Arama kutusunda bir arama gerçekleştirdiğinde “Daha Fazla Sonuç Görüntüle” / “Her Yerde Ara” bağlantısı gösterilmeyecektir.

Do not search for files özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsünde bulunan Arama kutusunda dosyalar aranamaz.

Do not search Internet özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsünün Arama kutusunda İnternet geçmişi ya da Sık kullanılanlar aranamaz.

Do not search programs and Control Panel items özelliğini Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsünün Arama kutusunda Programları ve ya Denetim Masası Öğelerini aranamayacaktır.

Remove programs on Settings menu özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Denetim Masası, Yazıcılar, Ağ ve Bağlantılar klasörleri Başlat menüsündeki Ayarlar‘dan ve Bilgisayar ve Dosya Gezgini‘nden kaldırılır. Ayrıca bu klasörlerin temsil ettiği Control.exe gibi programlarında çalışmasını engellemiş oluruz.

Prevent changes to Taskbar and Start Menu Settings özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcının Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Ayarlarında değişiklik yapılmasını engeller. Bu sayede Görev Çubuğu İletişim Kutusunun açılması engellenmiş olur.

Remove Downloads link from Start Menu özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsünde bulunan Karşıdan Yüklemeler klasörünün bağlantısı gösterilmeyecektir.

Remove Homegroup link from Start Menu özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsü Ev Grubuna bir bağlantı göstermeyecektir. Ayrıca bu öğe Başlat menüsü altından kaldırılacaktır.

Remove Recorded TV link from Start Menu özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsünde bulunan Kaydedilmiş TV Kitaplığının bağlantısı gösterilmeyecektir.

Remove user’s folders from the Start Menu özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsünün kullanıcıya ait olan üst bölümünde hiçbir klasör görünmez. Kullanıcılar kendi kullanıcı profillerindeki Başlat menüsü dizinine klasör eklerlerse, bu klasörler dizinde görünür, ancak Başlat menüsünde görünmez.

Remove Videos link from Start Menu özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsünden Videolar kitaplığının bağlantısı gösterilmeyecektir.

Force classic Start Menu özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsü, Windows 2000 stilinde klasik Başlat menüsü olarak ve standart masaüstü simgeleriyle görüntülenir.

Remove Clock from the system notification area özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Saat sistem bildirim alanında görüntülenmeyecektir.

Prevent grouping of taskbar items özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Görev Çubuğunun aynı program adını paylaşan öğeleri gruplandırmasını engeller. Varsayılan olarak, bu ayar her zaman etkindir.

Do not display any custom toolbars in the taskbar özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Görev Çubuğu hiçbir Özel Araç Çubuğunu görüntülemez ve kullanıcı Görev Çubuğuna Özel Araç Çubuğu ekleyemez.

Remove access to the context menus for the taskbar özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Görev Çubuğunu ve Görev Çubuğu üzerindeki öğeleri sağ tıklattığınızda görünen Başlat düğmesi, Saat ve Görev Çubuğu düğmeleri gibi menüler gizlenir.

Hide the notification area özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Bildirim simgeleride dahil kullanıcının tüm bildirim alanı gizlenir. Görev çubuğunda yalnızca Başlat düğmesi, Görev Çubuğu düğmeleri, Özel Araç Çubukları ve Sistem Saati görüntülenir.

Prevent users from uninstalling applications from Start özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcılar Uygulamaları Başlat menüsünden kaldıramazlar.

Yararlı olması dileğiyle.

Bir Sonraki Makaleme Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir