GPO Ayarlamaları Start Menu and Taskbar 5

Selamlar arkadaşlar Start Menu and Taskbar makaleminizin son kısmını anlatacağım.

Bunun için Editor üzerinde User Configuration – Policies – Administrative Templates – Start Menu and Taskbar yolunu izliyoruz.

Do not allow pinning Store app to the Taskbar özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcılar mağza uygulamasını Görev çubuğuna sabitleyemez.

Do not allow pinning items in Jump Lists özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcılar Başlat Menüsü ve Görev Çubuğundaki Atlama Listelerine dosya, klasör, web sitesi veya başka öğeler sabitleyemez. Daha önceden sabitlenmiş olan listeler buradan kaldırılmayacaktır.

Do not allow pinning programs to the Taskbar özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcılar o anda Görev Cubuğuna sabitlenmiş olan programları değiştiremez. Daha önce sabitlenmiş programları kaldıramaz ya da yeni ekleyemezler.

Do not display or track items in Jump Lists from remote locations özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Başlat menüsü ve Görev Çubuğu yalnızca kullanıcının bu bilgisayarda yerel olarak açtığı dosyaları izler. Kullanıcının ağ üzerinden uzak bilgisayarlarda açtığı dosyaları izlemez ve Atlama listelerinde gösterilmez.

Turn off automatic promotion of notification icons to the taskbar özelliğinin Enabled edilmesi durumunda yeni eklenen bildirim simgeleri Görev çubuğunda geçici olarak çıkarılmaz. Kullanıcılar bunu Denetim masasından ayarlayabilirler.

Show Windows Store apps on the taskbar özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcılar Windows Mağazası uygulamalarını Görev Çubuğunda göreceklerdir.

Lock all taskbar settings özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcı Görev Çubuğundan, Denetim Masasına erişemez ayrıca Görev Çubuğundaki öğeleri yeniden boyutlandıramaz, taşıyamaz veya yeniden düzenleyemez.

Prevent users from adding or removing toolbars özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Kullanıcılar ekli olan araç çubuklarını kaldıramaz ve yenilerini ekleyemezler. Ayrıca uygulamalarda araç çubuğu ekleyemezler.

Prevent users from rearranging toolbars özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcılar araç çubuklarını görev çubuğuna sürükleyip bırakamazlar.

Do not allow taskbars on more than one display özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcılar görev çubuklarını birden fazla ekranda gösteremezler.

Turn off all balloon notification özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcı bildirim balonları göremeyecektir.

Remove pinned programs from the Taskbar özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Sabitlenmiş programların görev çubuğunda görünmesi engellenir. Kullanıcılar programları Görev çubuğuna sabitleyemezler.

Prevent users from moving taskbar to another screen dock location özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcı Görev Çubuğunu monitörlerin farklı bir alanına sürükleyemez.

Prevent users from resizing the taskbar özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcılar görev çubuğunu yeniden boyutlandıramazlar.

Turn off taskbar thumbnails özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Görev Çubuğu küçük resimleri görüntülemez ve sistem, araç ipuçları için standart metni kullanır.

Yararlı olması dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir