GPO ile Chrome Tarayıcısını Varsayılan Yapma

Selamlar arkadaşlar bu yazımda sizlere Windows Server 2022 üzerindeki Domain ortamına bağlı olan bir Windows 10 cihazın, Varsayılan Tarayıcı ayarlarını GPO ile değiştirmeyi göstereceğim.

Bu makaleyi okuduğum ve deneyerek yaptığım internet sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Default Web Browser Kontrol etme :

Default apps alanı ile Web Browser alanında hangi tarayıcımız Default olduğunu görebilirsiniz.

– Oluşturacağımız XML Dosyası için bir Klasör Oluşturma :

C:/ klasörü altına gidiyorum ve yeni bir Shares adında klasör oluşturuyorum. Oluşturduğum dosyanın Properties alanına gidiyorum ve Sharing sekmesinde bulunan Share… alanına tıklıyorum. Açılan ekranda Everyone ekliyorum ve Read/Write izinlerini veriyorum.

Daha sonra Client cihazımdan Run penceresini açıp, Domain ip adresimi yazıyorum ve Enterlıyorum. Gelen klasörlerden paylaştığım Share klasörünün içine giriyorum ve oluşturmul olduğum defaultWeb.xml dosyasını orada görüyorum.

– XML dosyasımızı hazırlıyoruz :

Oluşturacağımız XML dosyasını Domain ortamındaki cihazların ulaşabildiği bir Path’de olduğundan emin olduk. Bu işlemleri yaparken cihazınızda Chrome yüklü olmalıdır, bunu unutmayalım. 🙂

Bu dosya ile dosya türümüzü bir uygulama ile ilişkilendiren bir XML oluşturmuş olduk. Bu türlerimizi Chrome Tarayıcımız ile eşleştiriyoruz tabi ki.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<DefaultAssociations>
  <Association Identifier=".htm" ProgId="ChromeHTML" ApplicationName="Google Chrome" />
  <Association Identifier=".html" ProgId="ChromeHTML" ApplicationName="Google Chrome" />
  <Association Identifier="http" ProgId="ChromeHTML" ApplicationName="Google Chrome" />
  <Association Identifier="https" ProgId="ChromeHTML" ApplicationName="Google Chrome" />
</DefaultAssociations>

Dosya içeriğini buradan kopyalayabilirsiniz.

– GPO Düzenleme :

Windows Server cihazınızda Group Policy Management alanını açıyoruz.

Açılan pencerede Default Domain Policy’e sağ tıklıyorum ve Edit tuşuna basıyorum. Bu bir lab ortamı olduğu için bu şekilde yapıyorum size tavsiyem yeni bir policy oluşturmanızdır.

Computer Configuration > Policies > Administrative Template > Windows Components > File Explorer yolunu izliyoruz ve Set a default associations configuration file seçeneğini açıyoruz.

Enabled alanını işaretledikten sonra Default Associations Configuration File alanına paylaştırdığınız klasördeki dosyamızı Full Path şeklinde “\\192.168.0.12\Shares\defaultWeb.xml” yazmalısınız ve OK tuşuna basarak kayıt etmelisiniz.

GPO tarafında işlemler bu kadar. Sonrasında Client cihazımız için GPO ayarlarının uygulanması adımlarını yapmamız lazım.

– Client ayarlamaları  :

gpupdate /force yapıyoruz ve Policy’lerimizi güncelliyoruz.

rsop.msc programını Run As Administrator olarak çalıştırmanız gerekiyor. Sonrasında Computer Configuration > Administrative Template > Windows Components > File Explorer yolunuz izleriz ve ayarımızı seçerek içerisinde Enabled ve belirlediğimiz yolu görürüz.

Sonra olarakta bir kaç kez Restart atarız 🙂 ve GPO’muz çalışmıştır.

Artık Default Apps altında Web Browser alanı Chrome olmuştur.

Bu şekilde belirlediğimiz hedefe ulaşmış olduk arkadaşlar. Umarım sizler içinde yararlı bir yazı olmuştur. Sorularınızı ve yorumlarınızı iletmek için aşağıdaki yorumlar alanını kullanabilirsiniz. Desteğinizi göstermek isterseniz Youtube üzerinden SistemDostu kanalıma abone olabilirsiniz.

Hepinize kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir