GPO üzerinde User Configuration ayarları 1

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere GPO üzerinde User Configuration tab’ının altında bulunan  Control Panel Settings ayarlarını anlatacağım.

İlk olarak GPO içerisinde açmış olduğunuz objeye sağ tıklarız ve Edit deriz.

Karşımıza bu şekilde bir ekran çıkacaktır. User Configuration – Preferences – Control Panel Settings adımlarını takip ediyoruz.

– Scheduled Tasks : Bu ayarlama tab’ı sayesinde Domain ortamında kullanıcılara Zamanlanmış Görev ataması yapabilir. Tek yapmanız gereken Sağ click ve New demeniz.

Karşınıza çıkan ekran yukarıdaki gibi bir önceki makalelerimde anlatmış olduğum New Task penceresi olacaktır.

– Printers : Bu alanda kullanıcılara Printer eklememizi sağlıyor.

Printers alanını açtıktan sonra Sağ tıklıyoruz ve New altında bulunan Shared (Paylaşılmış) Printer, TCP/IP (IP üzerinden) Printer ve Local (Yerel) Printer sekmelerinden istediğimiz birine basıyoruz.

Ben Yeni bir Shared Printer ekleyeceğim için yukarıdaki pencere çıkmıştır.

Burada bulunan Action: alanını Update olarak bırakıyorum. Bunun yapmamın sebebi kullanıcılarım bu Printer’ı silmiş olsalar bile bir sonraki Login işleminde otomatik olarak Printer tekrar eklenecektir. Bu alanı Create yapmanız durumunda bir kereye mahsus Printer’ı ekleyecek, Replace yapmanız durumunda eklenen bir Printer ile yer değiştirecektir, Delete yapmamız durumunda ise Printer’ı silecektir.

Shared path: Bu kısımda paylaştırılmış olan Printer yolunu belirliyoruz ve Set this printer as the default printer… kutucuğunu işaretlemem durumunda

Local Port: kısmı aktif olarak gelmeyecektir çünkü Shared bir Printer ekliyoruz.

Common sekmesinde bulunan Item-level targeting kutusu işaretlenir. Ardından Targeting… tuşuna basılır.

Açılan Target Editor ekranında New Item diyoruz ve menü açılıyor. Burada seçilen objeler ile bir kural oluşturulması sağlanıyor.

Computer Name seçtim. Burada DNS seçtim ve Computer Name olarak Semih girdim. Bu sayede bir kural oluşturdum ve Domain üzerinde Computer Name’i Semih olan bilgisayara yüklenmesini sağlamış olacağım.

Bu özellik ile IP aralığıda belirleyerek sadece o aralıkta bilgisayarlara yüklenmesinide sağlayabilirsiniz.

Power Options :

Bu alanda Sağ tıklarız ve New deriz. Karşımıza açılan ekranda Güç Ayarlarını değiştirebiliriz.

Yararlı olması dileğiyle kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir