Group Policy (GPO) Nedir?

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere Group Policy’nin ne olduğunu anlatacağım.

– Policy nedir?

Günümüzde büyük şirketlerde kullanılan yüzlerce bilgisayarda Güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan ve bilgisayar üzerinde kullanıcılarımızın ihtiyaç duyduğu çalışma ortamlarının yaratılmasında, kullanıcı bazlı olarak bazı hakların verilmesinde ya da kısıtlanmasında, manuel olarak kurulacak olan programların tek bir merkez üzerinden gerekli kullanıcılara yükleyecek olan yönetimsel araçların bütünlüğüne denmektedir.

Oluşturulan Policy’lerin çalışmasıda obje tabanlıdır, Policy ile uygulanmasını istediğimiz ayarlar ve kuralların olduğu bütünlük Group Policy Object (GPO) denilen dosyalarda saklanılmaktadır. Bu ayarları Server üzerinde bulunan Group Policy Editor yardımı ile yaparız. Oluşturmuş olduğumuz GPO, bilgisayar tarafından okunur ve içerisinde bulunan ayarlar cihazımız tarafından işlenerek gereken ayarlamalar uygulanır.

– İki Tür Policy vardır =

1 – Local Policy = Bu Policy türü tek bir bilgisayar için düzenlenir ve bilgisayarda yerel olarak bulunmaktadır.
2 – Domain Policy = Bu Policy türünde ise Domain ortamında Merkezi bir cihaz olan Domain Controller üzerinde ayarlanır ve diğer cihazlara uygulanması için göndermektedir.

Bilgisayarlarımıza Local ve Domain Policy aynı anda uygulanabilmektedir. Ancak uygulanan Policylerde her zaman Domain Policy üstün olacaktır.

Local Policy’leri hazırlamak için son kullanıcı işletim sisteminde Local Group Policy, Security Configuration ve Analysis gibi araçlar kullanılır. Domain Policy’de ise Active Directory ve Domain Group Policy kullanılmaktadır.

– Group Policy Container (GPC) Nedir?

Bir Policy’nin uygulandığı yerdir. Policyler Site bazlı, Domain ya da Organizational Unit (OU) bazlı olarak uygulanabilirler.

– Uygulanma Sırası =

Policylerin uygulanmasının belli bir sırası vardır. Üye olunan Domain’de içerisinde bulunduğu Container’a göre sırayla Site, Domain, OU ve son olarak Local Policy’den etkilenebilir bilgisayarlar. Bir bilgisayar ilk açıldığında ilk olarak Local Policy’e ardından Site sonrasında Domain ve en son olarak OU seviyesinde uygulanmış olan ayarları alacaktır ve unutmayalım ki her zaman en son olarak uygulanan Policy’nin kuralları geçerli olacaktır.

Bu makalemde bu kadar bir sonraki makalelimde görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir