HAProxy istatistiklerini Etkinleştirme

Selamlar arkadaşlar bu yazımda ise HAProxy istatistiklerinin nasıl etkinleştirileceğini anlatacağım. Oluşturmuş olduğunuz sistemlerde istatistikleri görmemiz önemlidir, bu sayede bilgileri alabilecek ve kontrol edebileceksiniz.

HAProxy kurulumunu yapmak istiyorsanız buraya tıklayarak sayfama gidebilir ve oradaki adımlarla kurulum sağlayabilirsiniz.

HAProxy İstatistikleri ile; bağlantı sayısı, veri aktarımı, sunucu durumu ve daha fazlasını gözlemleyebilir ve Tarayıcı üzerinden kolaylıkla erişilebilirsiniz.

> nano /etc/haproxy/haproxy.cfg

Dosyasını açıyoruz ve aşağıdaki satırları giriyoruz.

listen stats
    bind *:2300
    mode http
    stats enable
    stats hide-version
    stats realm Haproxy\ Statistics
    stats uri /haproxy
    stats auth admin:pass

Bu ayarlamalar da önemli olan kısımlar ise bind *: 2300 giriş yapacağınız portu belirlediğiniz, stats uri /haproxy ile uri’nizi belirlediğiniz ve stats auth ile ise bu alana girerken kullanacağınız kullanıcı adı ve şifreyi belirlediğiniz alanlardır.

Ayarları yaptıktan sonra dosyamızı kaydediyoruz.

> sudo haproxy -f /etc/haproxy/haproxy.cfg

Kodunu çalıştırarak yeni conf. dosyasını aktif ediyoruz.

Sonrasında ise Tarayıcınızı açıyorsunuz ve 192.168.1.150:2300/haproxy yazarak enterlıyorsunuz. Kullanıcı adı ve Şifrenizi girdikten sonra İstatistiklerin olduğu alana ulaşıyorsunuz.

Bir yazımın daha sonuna geldik arkadaşlar umarım yararlı olmuştur sizin için. Şimdiden herkese kolaylıklar diliyorum. Yorum ve görüşlerinizi aşağıdaki alandan bana iletebilirsiniz, destekleriniz içinde Youtube kanalıma abone olabilirsiniz arkadaşlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir