Hyper-V Server 2016 Kurulumu

Selamlar,

Bu dersimizde Windows Server 2016 Datacenter üzerinde Hyper-V kurulumunu anlatacağım.

Server Manager penceresini açıyoruz.

Manage tıkladıktan sonra Add Roles and Features sekmesine tıklanır.

Before You Begin sayfasını geçtikten sonra Installation Type altında bulunana Role-based or feature-based installation sekmesine tıklanır ve Next butonuna tıklanır.

Server Selection sekmesine geldikten sonra Select a server from the server pool seçeneğini seçiyoruz. Bu şeçenek bu özelliğin Server işletim sisteminin üzerine yükleneceğini belirtmektedir. Server Pool kısmında da WinServ16 olan server adımızı seçerek Next tuşuna tıklanır.

Server Role Sekmesinde bulunan Hyper-V sekmesine tıklıyoruz. Bir sonraki sekme olarak Add Roles and Features Wizard penceresi açılır ve Hyper-V ile birlikte yüklenecek özelliklerin listesi burada gözükecektir. Bu kısımda da Add Features tuşuna tıklanır. Ardından Next tuşuna tıklanır.

Bu kısımda herhangi bir ayar yapmadan Next tuşuna basıyoruz.

Bu kısımda yüklenecek olan Hyper-V ile ilgili açıklamalar bulunmaktadır. Next tuşuna tıklayarak ilerliyoruz.

Bu kısımda sonraki yazılarımızda da azda olsa deyineceğimiz Virtual Switch (Sanal Switch)’ler hakkında bilgi vermektedir. Next ile ilerliyoruz.

Bu kısımda da Migration ile ilgili bilgilendirmeler mevcut. Burada herhangi bir ayar değiştirmeden Next tuşuna basıyoruz.

Karşımıza gelen Store alanında ki pathleri değiştirerek. Bilgisayar da yaratmış olduğumuz Sanal Makinelerin Configuration ve System File’larının yerlerini belirleyebiliriz. Biz Default olan Pathleri bıraktık ve Next tuşu ile ilerledik.

En son kısımda nelerin kurulacağını bize küçük özet şeklinde göstermektedir. Install tuşuna tıklayarak bu özelliklerin kurulmasını sağlıyoruz.

Feature installation kısmında bulun alan dolduğunda kurulumun tamamlandığını anlamamız mümkündür. Close tuşuna basarak ekranı kapatıyoruz.

Yukarıdaki Hyper-V Manager’ı Start à Windows Administrative Tool yolunu takip ederek açmanız mümkün olacaktır.

Windows Server’ımıza Hyper-V’yi bu şekilde kurmuş olduk.

Kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir