IIS Properties 1

Selam arkadaşlar bu makalemizde sizlere IIS üzerinde tanımlanan site ayarlarını göstermeye çalışacağım. İlk önce göstereceğim bütün ayarların tam olarak sizde de gözükmesi için ilk makalelerimde olduğu gibi bir kurulum yapmalısınız.

İlk gelen ekran yukarıdaki gibi olacaktır. Bu ekran görüntüsü üzerinden sizlere işlevleri anlatmaya çalışacağım.

Authentication :

Bu alanda siteye erişim sırasındaki yöntemleri belirleyeceğiz.

Anonymous Authentication : İnternet üzerinden sitemize kullanıcı adı ve şifre olmadan dolaşılmasını sağlar.

Basic Authentication : Unencrypt’li bir paket olduğundan dolayı şifre girme işlemi sırasında paketler yakalanarak şifreniz bulunabilir. Site’a sağ tıklayıp security tabında belirlediğiniz kişiler tarafından giriş yapılabilir. Bu listedeki kişilerden birinin giriş hakkı yoksa Unauthorized (ACL) hatası alacaktır.

Digest Authentication : Basic ile aynı işleve sahiptir ancak yazılan şifreler server’a encrypt olarak iletilir.

Windows Authentication : Bu ayarların içersinde bulunan en güvenli giriş yöntemidir ve sadece domain üzerinde çalışır. Burada kullanıcıya şifre sorulmaz. Kullanıcı domain ortamında ise ve ACL yani izinleri düzgün verilmiş ise direk olarak girişi sağlanır.

Compression :

Bu kısımda web sitemizi sıkıştırma işlemi yaparak daha az yer kaplamasını sağlatabiliriz.

Directory Browsing :

Bu özellik sayesinde siteniz içersindeki dosyaları web tarayıcı üzerinde gösterecektir. Enable edildikten sonra Default Documents kısmından açılış sayfasını kaldırıyoruz.

Default Document :

Bu özellik ile açılış sayfamızı belirliyoruz. Buraya yazılan açılış sayfası dosya adı ile belirlenir. Yeni eklemek istersek Add.. tuşu ile yaparız.

HTTP Redirect :

Sayfaları yönlendirmek için kullanılır. Yukarıdaki gibi Redirect requests to this destination seçilir ve kutucuğa yönlendirilmek istenen sayfa yazılır.

IP Address and Domain Restrictions :

Bu alan sayesinde ip bazlı kısıtlama yapılabilir. Add Allow Entry… seçeneği ile girilna ülke ya da kişi ipsi ile engelleme yapılır. Add Allow Entry… ile belirlenen kişiler girebilir diğerlerine kapatılır.

MIME Type :

Sitemiz içerisinde çalışmasını istediğimiz programları buraya koyarız. Ör : Sitemiz içersinde PDF çalışması.

Modules :

Sitemiz içerisinde yapmış olduğumuz bütün eklemeler ve özellikler burada gösterilir.

Output Caching :

Site içerisinde tutulan Cookies zamanlarını buradan belirliyoruz. Bu arada tutulan Cookies’ler tarayıcı da bulunan Cache ile alakalı değildir. Actions altından Add… diyoruz. File name Extension kısmına *.asp gibi sayfa uzantıları yazıyoruz.Prevent all caching = cache’leme ya da diğer seçeneklerle saatlerini belirleyebiliyoruz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere. Kolaylıklar dilerim.

Bir Cevap Yazın