IpSec Kurulumu

Selam arkadaşlar bu makalemde sizlere IpSec kurulumunu anlatmaya çalışıyor olacağım.

İlk olarak Run’a mmc yazarız ve ok tuşuna basarız.

Açılan ekranda File ardından Add/Remove Snap-in.. tuşuna basarız.

Açılan pencerede IP Security Policy Management seçilir ve Add> tuşuna basılır. Ardından Local Computer seçilir ve Finish’e basılır. Biz kendi cihazımızda yapacağımız için IpSec işlemini Local olarak seçtik.

Eklenen snap’i yukarıdaki gibi göreceksiniz. OK tuşuna basarız.

Console üzerinde bulunan IP Security Policies on Local Computer kısmına tıklarız ve sağ tarafındaki boş alanda sağ tıklayarak Create IP Security Policy.. diyoruz.

İlk açılan pencereye next diyerek geçiyoruz.

Daha sonraki pencere de Ad belirleyerek Next diyoruz.

Eski versiyonlar ile uyumlu çalışması için yukarıdaki alan seçilir ve next denir.

Active Directory default (Kerboros V5 protocol) : Etki alanı içerisinde yapılan kimlik doğrulaması protokolüdür. Kimlik doğrulaması istenen kullanıcının ve hem de kimlik doğrulaması için istekte bulunan Domain Controller rolüne sahip bilgisayar için kimlik doğrulaması yapılır. Kerberos V5 kimlik doğrulaması ile kullanıcı sunucu bilgisayar üzerinde parola veya akıllı kart protokolünü kullanarak kimlik doğrulaması yapmaktadır.

Use a Certifigate from this certfication authority (CA) : Ortamınız da bulunan Certifigate authority (yetkili sertifika sağlayıcı) olan bir cihaz tarafından sağlanan sertifikalar ile gerçekleştirilen kimlik doğrulama yöntemidir. Bu sağlayıcıdan alınan sertifikalar ile ortamda bulunan bilgisayarların kimlik doğrulaması yapılır.

Use This String to Protect the key Exchange (Preshared key) : Herhangi bir sertifikaya bağlı olmadan, bilgisayarların kendi aralarında haberleşmeleri sağlanan ve ortak olarak belirlenen bir kimlik doğrulamasıdır.

Ben active directory olanı seçiyor ve next diyorum.

Edit Properties’de bulunan tick’i kaldırıyorum ve Finish ile Policy’i ekliyorum.

Şifrelenmesini istediğimiz bütün cihazlara bu kurulumları yapmamız gerekmektedir.

Bir sonraki makalelerimde IpSec Properties ayarlamalarını gösteriyor olacağım. Kolaylıklar dilerim.

Bir Cevap Yazın