LACP nedir ve PFSense LACP Configuration

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere LACP’nin ne olduğu konusunda bilgi vereceğim ardından PFSense üzerinde basit bir ayarlamasını yapacağız.

LACP nedir?

Switchler arasında 2 ya da daha fazla kablo ile bağlantı sağlanmasını ve bu bağlantının tek bir kablo (Tek Uplink) gibi algılanmasını sağlayan protokoldür. Cisco tarafında PagP (Port Aggregation Protokol), Ether Channel diye adlandırılırken, HP tarafında Port Trunk olarak adlandırılmaktadır. LACP (Link Aggregation Control Protocol) ise vendor bağımsız bir protokoldür. Bu sayede cihazlar üzerinde iki kablo ile bağlantı sırasında STP devreye girmeyecek ve Portlardan birinin Block olmaması sağlanacaktır. Ayrıca bu sayede Yedeklilik (Redundancy), Loadbalans ve Yüksek Bandwith elde edilecektir.

Bu ayarları Host tarafında Active/Active Nic Teaming (LACP) konfigurasyonunu yapmadan önce Switch tarafında gerekli ayarlamaları yapmanız gerekmektedir. Burada unutulmaması gereken durum iki farklı switch’iniz varsa bu durumda bunların stack olması gerekmektedir. Aksi halde bir birlerinden haberdar olmayan switchler tekrar loop yapacak ve işlemlerimizi STP engelleyecektir.

PFSense üzerinde LACP nasıl yapılır?

Bunun için İlk önce Interfaces > Interface Assignments alanına tıklıyoruz. Burada boşta iki adet portumuzun Available Network Ports kısmında gördüğünüzden emin olmanız gerekmektedir.

Ardından LAGGs alanına tıklıyoruz ve Add tuşuna basıyoruz.

LAGG Configuration penceresinde Parent Interfaces alanında Portlarımızı seçiyoruz. Ardından LAGG Protocol alanından LACP seçeneğini seçiyoruz. Description alanına ise Port Açıklamamızı girdikten sonra Save tuşu ile kayıt ediyoruz.

Ardından Interface Assignments alanına geri dönüyoruz ve LAN portunun Network Port alanında bulunan seçimini LAGG0 olarak değiştiriyoruz ve Save tuşu ile kayıt ediyoruz.

Unutmayın ki bu ayarın çalışıyor olabilmesi için Switch tarafındaki ayarlamalarıda sağlıyor olmalısınız.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kolaylıklar dilerim.

2 yorum

 1. Mert Tekin Yanıtla

  Merhaba,

  Bu işlemi ESXi üzerine sanal pfSense yüklesek de yapabilir miyiz?

  • Semih Yanıtla

   Selamlar, Yorumun için çok teşekkür ederim.

   Söylemiş olduğun şekilde kullanmaktayım. Herhangi bir sorun olmadan yapabilirsin.

   Bilgilerine.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir