PowerShell Modules Nedir Nasıl Kullanılır

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere PowerShell Modules konusu üzerinde duracağım.

İçerisinde belli bir Tema ile ilgili olarak Function, CMDLET ve Alias’lar bulunan gereçlere denilmektedir. Ör : Active Directory modülü.

> Get-Module –ListAvailable
Bu komut sayesinde cihazınızda kullanılan Modülleri görebilirsiniz. Listede çıkan modüller sizin cihazınızda yüklü olan Servisler’dir de aynı zamanda. Ben daha öncesinden yüklemiş olduğum için içerisinde ActiveDirectory modülünü de görmüş oldunuz.

> Get-Command –Module ActiveDirectory
Bu kod yardımıyla yazılan Modül içerisinde bulunan Kodları bize göstermektedir. Bu kodlar sayesinde biz AD Modülünü listeledimiz için Kullanıcı ekleme, Bilgisayar ekleme, Account Disable etme vb. İşlemleri Kod yardımı ile PowerShell üzerinden yapabilmeniz sağlanmaktadır.

> Import-Module ActiveDirectory
PowerShell 3.0’dan önceki sürümlerde Modül’ler ile işlem yapmak istediğiniz zaman yukarıki kod’u kullanarak PowerShell Oturumunuza eklemeniz gerekmekteydi ancak güncel sürümlerde bunu yapmanıza gerek olmamaktadır. Sadece sisteme istediğiniz Servisi kurun PowerShell modülüde otomatik olarak kurulacaktır.

> cd $PSHOME\Modules
Bu komut yardımıyla yukarıda gösterilen dizine gidilir. Burada PowerShell içerisindeki modüller tutulmaktadır. Kendiniz bir Modül oluşturup ardından dosyasını buraya atmanız önerilmez.

> cd $env:ProgramFiles\WindowsPowerShell\Modules
Bu kod sayesinde Tüm Kullanıcılar için tutulan Modüllerin bulunduğu klasöre erişmiş olacaksınız.

> cd $HOME\Documents\WindowsPowerShell\Modules
Bu kod yardımıyla ise Geçerli kullanıcıya ait olan Modülleri görebilirsiniz.

Oluşturmuş olduğunuz kod bloklarını blok haline getirip işletim sisteminizde kalıcı bir modül olarak oluşturmak istiyorsanız Tüm Kullanıcılar için olan klasöre gidin ve Klasör ve .psm1 dosyanızın aynı adı olacak şekilde kayıt edin.

Bir Sonraki makalemde görüşmek üzere kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir