Task Schedular nedir?

Merhabalar makalemde sizlere Task Schedular’ı anlatmaya çalışacağım.

Bu toolun amacı bizim belirlediğimiz zaman aralıklarında ve belirlediğimiz kuralların neticesinde, belirlenen zamanda .exe, .bat gibi dosyaların otomatik olarak çalışmasını sağlayan tooldur.

Task Schedular’ı Computer’a sağ tıklayıp Manage diyerek Computer management ekranını açıyoruz. Açılan pencerede System tool altında bulunan Task Scheduler tıklanarak ulaşılır. Eğer server üzerinden açıyorsanız bunu Administrative Tool’da da bulmanız mümkün olacaktır. Açılan ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

Sağ tarafta bulunan Action kısmında ki Create Basic Task… seçeneğine tıklarız.

Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda taskımıza vericemiz adı ve bu taskın çalıştırılması durumunda nasıl bir işlem olacağını description kısmına yazıyoruz. Ve Next diyoruz.

Karşımıza çıkan bir sonraki ekranda bu taskın ne zaman çalıştırılacağını belirliyoruz ve next diyoruz. Ben günlük olarak seçtim.

Karşımıza gelen ekranda günün hangi saatinde çalıştırılacağını belirliyoruz ve kaç kere tekrar ediceğini de belirliyoruz.

Bu kısımda da çalıştırılacak olan task’ın türünü belirleyerek Start a program diyoruz ve next diyoruz. Diğer iki seçenek Yeni sürüm Windowslarda bulunmamaktadır.

Karşımıza gelen ekranda bat dosyamızı nereye koyduysak onu browse diyerek ekliyoruz ve next diyoruz.

En işlem için çıkan ekranda Finish diyoruz.

Bu kısımda oluşturulan Task’ları görmemiz mümkündür.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir