Windows 10 Üzerinde Otomatik Driver Update kapatma İşlemi

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere Windows Update ile Driverlarınızı Otomatik olarak Yüklenmesini engelleyecek ve Otomatik olarak Update olmaması için yapılması gerekenleri anlatıyor olacağım.

Yapacağımız bu işlem ile Windows Update servisini ya da Otomatik Güncelleştirmeleri kapatmayacağız.

İlk olarak This PC simgesine sağ tıklıyoruz ve Properties alanına tıklıyoruz.

Açılan System penceresinde Advanced system settings alanına tıklıyoruz.

Açılan System Properties penceresinde bulunan Hardware sekmesine tıklıyoruz ve ardından Device Installation Settings tuşuna tıklıyarak çıkan ekranda No (Your device might not work as expected) seçeneğini seçiyoruz ve Save Changes tuşuna basıyoruz.

Daha sonra Run‘a Regedit yazıyoruz ve OK tuşuna basıyoruz.

Açılan Registry Editor penceresinde Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsUpdate\UpdateHandlers yolunu takip ediyoruz ve Driver seçeneğine sağ tıklayıp Permissions… diyoruz. Aşağıda yapacağımız işlemlerle birlikte Driver klasörünün sahipliğini almış olacağız.

Açılan Permissions for Driver penceresi altında bulunan Advanced seçeneğine tıklıyoruz.

Advanced Security Settings for Driver penceresinde ilk olarak Enable inheritance tuşuna tıklıyoruz ve ardından Owner kısmında bulunan Change tuşuna tıklıyoruz.

Change tuşuna basmamızla beraber karşımıza Select User or Group seçeneği gelecektir. Burada Kullanıcımızın adını yazıyoruz ve OK tuşuna basıyoruz.

Owner kısmında kullanıcının değiştiğini göreceksiniz. Bir altında bulunan Replace owner on subcontainers and objects seçeneğini işaretliyor ve aşağıda bulunan seçeneğin üzerinde Disable inheritance yazdığından emin olduktan sonra ilk olarak Apply daha sonra da OK tuşuna basarak ekranları kapatıyoruz.

Daha sonra tekrar Permission alanına gelerek bu sefer Add butonuna basıyoruz.

Açılan Permission Entry for Driver ekranında bulunan Principal alanı boş gelecektir. Select a principal alanına tıklıyoruz ve kullanıcımızı ekliyoruz. Ardından aşağıda bulunan Full Control ve Only apply these permissions to objects and/or containers within this container seçeneğinide seçerek Ok tuşları yardımı ile ekranları kapatıyoruz.

Bu sayede Drivers klasörünün sahipliğini tam olarak almış oluyoruz.

Driver alanında bulunan DLL alanına sağ tıklıyoruz ve Modify… seçeneğini seçiyoruz.

Açılan Edit String kısmında bulunan Value data: kısmında basına – (tire) işareti ekleyerek değeri -wuuhext.dll olarak değiştiriyoruz ve OK tuşuna basıyoruz.

Değerin yukarıdaki gibi değiştiğini gördükten sonra cihazınıza Restart atıyorsunuz ve artık işlemler tamamlanmış olacaktır.

Bir sonraki makalelerimde görüşmek üzere kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir