Windows ADK nedir, Nasıl kullanılır

Selam arkadaşlar bu makalemde sizlere Windows ADK (Assessment and Deployment Kit)’i anlatıyor olacağım. Nedir bu araç? Nasıl kurulur? gibi bilgiler vereceğim.

Nedir Bu ADK?

Bu araç OEM’lerin, ODM’lerin ve BT Uzmanlarının Windows İşletim Sistemlerini yeni bilgisayarlara uyarlamak, değerlendirmek ve dağıtmak için araç ve belgeler koleksiyonudur. Bu araç sayesinde Windows dağıtımları oluşturabilir ve değerlendirmesi sağlanabilmektedir.

İçerisinde bulunan özellikler :

– Application Compability Toolkit : Bu Toolkit ile uygulamaların Windows İşletim Sistemlerinin yeni sürümleriyle uyumlu olup olmadığını yaptığı sınamalar ile belirleyerek programların uyumluluk durumlarını anlaşılmasında yardımcı olur. Ayrıca Web Uygulamalarınızı ve Web Sitelerinizi; Internet Explorer’ın Yeni Sürümleri ve Güvenlik Güncellemeleriyle tam uyumlu olarak çalışıp çalışmadığını da Test edebilirsiniz.

– Deployment Tools : Bu araç sayesinde Windows görüntü dosyasını (Image Dosyasını) Özelleştirmenizi, Yönetmenizi ve Dağıtmanızı sağlar. Deployment Tool Windows kurulumlarını Otomatikleştirmek ve Kurulum sırasında kullanıcı etkileşimini (Katılımsız Kurulum) ortadan kaldırmak için kullanılır.

– Windows Preinstallation Environment (Windows PE) : Windows kurulum ve Servislerini hazırlamak için tasarlanmış minimal bir işletim sistemidir.

– User State Migration Tool (USMT) : Bir önceki Windows kurulumundan kullanıcı verilerini yeni bir Windows kurulumuna geçirmek için kullanılabilecek olan komut satırı aracıdır. Bu aracı kullanarak taşınacak ya da taşınmayacak olan dataları belirleyebilir ve bir taşıma çercevesi oluşturabilirsiniz.

– Volume Activation Management Tool (VAMT) : Bu araç sayesinde Windows İşletim sistemlerini ve Araçlarının Aktivasyonlarını tek bir merkezden yapabilmemiz sağlanmıştır.

– Windows Performance Toolkit (WPT) : Olay izleme aracı kullanılarak; sistem olaylarını kaydetme araçların ve grafik kullanıcı arabirimindeki performans verilerini analiz etmek için bir araçtır.

Kurulumu :

İlk olarak Windows İşletim sisteminizin sürümüne uygun ADK programını Microsoft Web Sitesinden indiriyorsunuz.

İlk olarak site üzerinden indirilen Setup’a tıklıyoruz. Açılan ekranda Download the Windows Assessment and Deployment Kit – Windows 10 for installation on a separate computer seçeneğini seçerek programı cihaza indireceğimizi bildiriyoruz. Ardından Path belirliyor ve Next tuşuna basıyoruz.

Karşımıza çıkan diğer ekranda direk olarak Next diyor ve devam ediyoruz.

Lisans sözleşmesini Accept ile kabul ediyoruz.

Programımız inmeye başlamıştır.

Artık indirme işlemi tamamlanmıştır. Close tuşuna basın.

İndirilen programa tıklıyoruz. Ardından açılan pencere kurulacak lokasyonu gösteren ekran gelir. Herhangi bir ayarlama yapmadan Next ile geçeriz.

Herhangi bir ayarlamala yapmadan Next ile geçeriz.

Bu alanda Lisans sözleşmesini Accept ile kabul ediyoruz.

Özelliklerin olduğu pencere gelecektir karşınıza Deployment Tools seçilir ve Install tıklanır.

Yükleme işlemi başlamıştır.

Yükleme işi bitince Close tuşuna basarak sayfayı kapatın.

Daha sonra Start menüsüne basın ve ardından Windows Kits – Windows System Image Manager seçeneğine tıklayın.

Programımız açılacaktır.

Kurulum işlemimiz bu kadardır. Bir sonraki makalelerimde görüşmek üzere kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir