WINS Server Giriş

Selam arkadaşlar,

Bu dersimiz de sizlere WINS Server hakkında bilgilendirme vermeye çalışacağım.

WINS (Windows Internet Name Service) ağımızdaki Bilgisayar ve grupların NetBIOS isimlerini dinamik olarak eşleştirmelerini kaydetmek ve sorgulamak için kullanabileceğimiz veritabanını bize sağlar. Asıl görevi ise NetBIOS isimlerini kaydetme (Name Registration) ve bu isimleri ip adresleri ile eşleştirme, isim çözümleme (Name Resolution) sırasındaki sorunları çözmektir. Bir başka özelliği ise  sorgu yapan herkese cevap vermektir ve bu yönü ile DNS Serverdan ayrılmaktadır. WINS Server, DHCP ve DNS Server ile iş birliği içersindedir. NetBIOS isimleri en fazla 15+1 karakter uzunluğunda olabilir.

NOT : Server ve Client işletim sistemlerinde cihazlarımızın 2 adet isimleri bulunamaktadır. Bu isimler NetBIOS ve HostName isimleridir. NetBIOS isimleri 15+1 karakterden oluşabilirken, HostName isimleri 255 karaktere kadar izin verir. NetBIOS isimlerinde 15 karakterden sonra +1 olan kısımda üzerinde çalışan servislerin kodu yazar. Bu adı tam olarak görebilmeniz için cmd kodları vardır. Bilgisayarınızda herhangi bir klasör açtığınız da sol tarafta bulunan kısımda ki Network adımına girerek NetBIOS isimlerini görebilirken, Active Directory’e eklenen her isimde NetBIOS ismidir.

NOT : Bilgisayarınızın adını değiştirmeniz ve bu ad 15 karakterden fazla olması durumunda NetBIOS bu ismin ilk 15 karakterini alacak ve kendi ismini oluşturacaktır. Uzun yazılan ismide HostName’i olacaktır. Bu iki ismede ping atılabilir. Pinge cevap gelmesi durumunda ortamınızda bulunan WINS ve DNS servisleri isimleri çözmüş olacaktır. NetBIOS ismine ping atmanız durumunda WINS, HostName ismine ping atmanız durumunda DNS ismi çözecektir.

WINS Serverı Neden Kullanırız?

Client cihazları sistemimiz üzerinden bir bilgisayar adı sorguladıklarında DNS Serverdan cevap almaktalar ancak DNS’e kayıtlı olmayan kullanıcılar ise ismi bulabilmek için ortama BroadCast atacaklardır. WINS kurulu bir sistemde Client bu BroadCast paketini atmadan önce WINS Server’a danışacak ve Networkumuzu yormayacaklardır.

WINS Server çözümleme işlemi :

WINS hizmeti NetBIOS ad çözümlemesinde yerel IP yayınlarının kullanımı azaltır ve kullanıcıların uzak ağlardaki sistemleri kolayca bulmalarını sağlar. İstemcilerin her başlatılıp ağa katılmasında WINS kayıtları otomatik olarak yapıldığından, dinamik adres yapılandırması değiştiğinde WINS veritabanı otomatik olarak güncelleştirilir. Örneğin, DHCP sunucusu WINS kullanan istemci bilgisayara yeni veya değiştirilmiş bir IP adresi verdiğinde istemciye ilişkin WINS bilgileri güncelleştirilir. Bunun için kullanıcının ya da sistem yöneticisinin elle değişiklik yapmasına gerek yoktur.
WINS sunucusu ad kaydı isteklerini WINS istemcilerinden alır, adlarını ve IP adreslerini kaydeder ve sunucu veritabanında listelenmişse sorgulanan adın ip adresini göndererek, istemcilerden iletilen NetBIOS ad sorgularını yanıtlar.

WINS bileşenleri :

1 – WINS Server : Ad kaydı isteklerini WINS istemcilerden alır, adlarını ve IP adreslerini kaydeder ve sunucu veritabanında listelenmişse sorgulanan adın IP adresini göndererek, istemcilerden iletilen NetBIOS ad sorgularını yanıtlar.

2 – WINS İstemci : Başlatıldıklarında ya da ağa katıldıklarında, adlarını bir WINS sunucusuna kaydettirmeyi dener. Daha sonra gerekmesi durumunda uzak bilgisayarların adlarını WINS sunucusundan çözerler.

HostName isimleri : C:\Windows\System32\driver\etc\ altında bulunan Hosts dosyasında tutulur.
NetBIOS isimler : C:\Windows\System32\driver\etc\ altında bulunan lmhost.sam dosyasında tutulur.

NOT : WINS Proxy Serverın olmadığı ortamlarda herhangi bir Client’a bu rol atanabilir. Bunu biz elimizle de belirleyebiliriz. Bunun için Register’dan ayar yapılmalıdır. Aksi halde ortamda ilk açılan Client kendini WINS Proxy Server olarak kabul edecek ve kayıtları üzerine toplayacaktır.

WINS Node Type :

Clientler NetBIOS isimleri sorgularını yaparlarken aşağıdaki Node Type’ların özelliklerine göre belirlenen türde yapacaklardır.

  • Broadcast Node : İlk önce cache yapılıyor. Broadcast yapılıyor, en sonunda WINS’e soruyor. X1
  • Peer Node : Cache, Wins, Broadcast x2
  • Mixed Node : Cache, Broadcast, Wins, LMHost x4
  • Hybrid Node : Cache, Wins, Broadcast, LMHost x8

NOT : Bu ayarı yaparken DHCP üzerinden dağıtmamız durumunda Scope Settingsde 046 numaralı alanda yapabilirsiniz. Buraya yazılan kodlar yukarıda da belirmiş olduğum Node Type’ların sonundaki numaralardır.

NOT : LMHost.sam dosyasının içersine girilen kayıtlar sayesinde cihazımız ilk olarak oradaki kayıtlara bakacağı için daha hızlı olacaktır.
#192.168.1.55 SqlServer

WINS Node Type görmek için :

Cmd ekranında ipconfig /all yazarak WINS Node Type özeliğine ne atandığını görmemiz mümkündür.

Burst Handling nedir?

Aynı anda 400’den fazla olan kayıtları daha sonra gelmesi için yönlendiren seçeneğe denir. WINS’deki yoğunluğu azaltmak için kullanılır.

Anlatacaklarım bu kadar bir sonraki makalelerde görüşmek üzere kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir