WINS Server Proxy Client yapmak

Selamlar arkadaşlar,

Bu dersimiz de WINS Rolu kurulu olmasa bile WINS Proxy olarak görev alabilmesi için bilgisayarların Regeditleri ile oynayacağız.

Bunu yapmamızın sebebi WINS Server olmayan alanlarda bilgisayarların broadcast ile birbirlerini bulmalarını engellemektir. Bunu yaparken örnek olarak WINS Server rolü kurulu olan cihazımız lokasyonumuzdan uzak olsun ve bizde küçük ölçekli bir şube olduğumuzu düşünerek şirket içersinde hiç kapanmayacak olan bir bilgisayara bu ayarı yapalım. Bu işlemde ayarı yapacağımız bilgisayarın IP ayarlarındaki advanced sekmesinde WINS ayarlaması kısmında WINS server ip yazılır ve ortamdaki diğer Clientlerede WINS Proxy olan cihazın ipsi yazılmalıdır.

Ve en önemli olan da bu cihazlar ağ ortamında ilk açılan bilgisayarı bularak kendini eklemek isteyecektir. Buna da Local Browser Server denir. Yapmış olduğumuz bu ayar sayesinde bununda önüne geçmiş oluruz.

Bunu yapmak için RUN à CMD à Regedit yazılır.

Yukarıda belirtmiş olduğum yolu izlemeniz gerekmektedir. EnableProxy’e tıklayıp bir yazmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca ortamda NodeType dağıtabilecek olan bir DHCP Server olmaması durumunda yukarıdaki yolu izleyerek elle ayarlamanız mümkün olacaktır.

Buraya girebileceğiniz değerleri yazmaya çalışacağım.

Registery Değeri
1 Broadcast Yap.
2 WINS’e sor.
4 Broadcast yap bulunmazsa WINS’e sor
8 WINS’e sor bulamazsa Broadcast yap.

Bu şekilde değerleri bu alana yazmanız mümkün olacaktır.

Yararlı olması dileğiyle kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir