GPO Ayarlamaları Desktop – Desktop 2

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere Desktop ayarlarının devamını anlatıyor olacağım.

İlk önce User Configuration – Policies – Administrative Templates – Desktop – Desktop yolunu izlemelisiniz.

Enable Active Desktop özelliğini Enabled edilmesi durumunda Active Desktop özelliği etkinleşir ve kullanıcı devre dışı bırakamaz.

Disable Active Desktop özelliğini Enabled edilmesi durumunda Active Desktop özelliği kullanıcının etkinleştirmesini önler.

Prohibit changes özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Active Desktop‘un Kullanıcı tarafından etkinleştirilmesini ya da devre dışı bırakmasını ve yapılandırmasını değiştirilmesi engellenir.

Desktop Wallpaper özelliğinin Enabled edilmesi durumunda tüm kullanıcıların masaüstü arka planını belirlememize olanak sağlar. Burada yapılan ayar ile kullanıcı masaüstü arkaplanı değiştirmesini engeller. Wallpaper Name alanına yazmış olduğunuz sunucu ya da pc içerisindeki yol sayesinide resmin nerede olduğunu ve Wallpaper Style ile ortalama gibi ayarları yapabilirsiniz.

Prohibit adding items özelliği Enabled edilmesi durumunda kullanıcıların Active Desktop‘a Web içeriği eklemelerini engel olur.

Prohibit closing items özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Active Desktop‘tan Web içeriğini kaldırmalarını engeller. Bu ayar sayesinde masaüstüne eklenen öğeler kapatılamaz, her zaman masaüstünde kalır.

Prohibit deleting items özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Denetim masasında bulunan Görüntü ayarındaki Web sekmesinde bulunan Sil düğmesini kaldırır. Kullanıcılar Active Desktop‘tan Web içeriğini geçici olarak kaldırabilirler ancak silemezler.

Prohibit editing items özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Kulanıcıların Active Desktop’taki Web içeriğinin özelliklerini değiştirmesi engellenmiş olur.

Disable all items özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Active Desktop içeriğini kaldırır ve kullanıcıların Active Desktop içeriğini eklemelerini engeller.

Add/Delete items özelliğinin Enabled edilmesi durumunda belirtilen Web içerik öğelerini ekler ve siler.

Allow only bitmapped wallpaper özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Masaüstü Arka Plan resmimizi sadece .bmp resimlerini eklememiz için açacaktır. Diğer formatlarda resim değiştirme işlemi yapamayacaksınız.

Kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir