GPO Ayarlamaları Desktop 1

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere GPO altında bulunan Desktop tabını anlatacağım.

Bunun için Group Policy Management Editor ekranında User Configuration –  Policies – Administrative Templates – Desktop yolunu izlemelisiniz.

Prohibit User from manually redirecting Profile Folders özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcıların, profil klasörlerinin yolunu değiştirmelerini engeller. Varsayılan olarak kullanıcı, Belgeler, Müzik v.b gibi bireysel profil klasörlerinin yerini, klasörün Properties alanlarından konumlarını değiştirebilir.

Hide and disable all items on the desktop özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Masaüstünden Simgeleri, Kısayolları, diğer varsayılan ve kullanıcı tanımlı öğeleri kaldırır. (Belgelerim, Geri Dönüşüm Kutusu, Bilgisayarım ve Ağ kısayollarını.)

Remove the Desktop Cleanup Wizard özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcıların Masaüstü Temizleme Sihirbazı’nı kullanmalarını engeller. Bu özellik aktifleştirildiğinde Masaüstü Temizleme Sihirbazı 60 günde bir otomatik olarak çalışmaz ve kullanıcılarda çalıştıramaz.

Hide Internet Explorer icon on desktop özelliğini Enabled etmemiz durumunda Internet Explorer simgesini Masaüstünden ve Hızlı Başlatma çubuğundan kaldırır.

Remove Computer icon on the desktop özelliğini Enabled yapmamız durumunda Bilgisayar simgesini Masaüstünde, Başlat menüsünde, Explorer klasör ağacı bölmesinde ve Explorer Web görünümünde görünmeyecektir. Kullanıcı farklı yollar ile Bilgisayarıma ulaşması durumunda klasör boş olarak gözükecektir.

Remove My Documents icon on the desktop özelliğini Enabled etmemiz durumunda Belgelerim simgesini Masaüstünden, Dosya Gezgini’nden, Dosya Gezgini pencerelerini kullanan diğer programlardan kaldırır.

Hide Network Locations icon on desktop özelliğini Enabled etmemiz durumunda konumları simgesini sadece Masaüstünden kaldırılır. Kullanıcıların Ağa bağlanmaları ve üzerinde olan bilgisayarlara göz atmaları engellenemez.

Remove Properties from the Computer icon context menu özelliğini Enabled etmemiz durumunda kullanıcı Bilgisayarım’ı sağ tıklatırsa veya Bilgisayar’ı tıklatıp ardından Dosya menüsüne giderse, Özellikler seçeneğini göremez.

Remove Properties from the Documents icon context menu özelliğini Enabled etmemiz durumunda Belgeler simgesinin kısayol menüsünde Özellikler menü komutunu gizler.

Do not add shares of recently opened documents to Network Locations özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Paylaşılmış klasör içindeki bir belgeyi açtığınızda bu paylaşılmış klasör Konumlarına otomatik olarak eklenmeyecektir.

Remove Recycle Bin from icon from Desktop özelliğini Enabled etmemiz durumunda Geri Dönüşüm Kutusu simgesini Masaüstünden, Dosya Gezgini’nden, Dosya Gezgini pencerelerini kullanan diğer programlardan kaldırır.

Remove Properties from the Recycle Bin context menu özelliğinin Enabled edilmesi durumunda Geri Dönüşüm Kutusu içerik menüsünden Özellikler seçeneğini kaldırılacaktır.

Don’t save settings at exit özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcıların masaüstünde değişiklik yapabilse de, açık pencerelerin konumu ya da görev çubuğu boyutu gibi bazı değişiklikler kullanıcı oturum kapattığında kayıt edilmeyecektir. Ancak, Masaüstüne yerleştirilen Kısayollar her zaman kayıt edilecektir.

Turn off Aero Shake window minimizing mouse gesture özelliğinin Enabled edilmesi durumunda etkin pencere fareyle ileri ve geri sallandığında uygulama pencereleri simge durumuna küçültülmez ve önceki boyuta getirilmez.

Prevent adding, dragging, dropping and closing the Taskbar’s toolbars özelliğini Enabled edilmesi durumunda Kullanıcılar masaüstüne araç çubuğu ekleyip kaldıramazlar. Ayrıca, kullanıcılar yerleşik araç çubuklarının üzerine ve bu araç çubuklarından bir araç çubuğunu sürükleyemezler.

Prohibit adjusting desktop toolbars özelliğinin Enabled edilmesi durumunda kullanıcıların masaüstündeki araç çubuklarının uzunluğunu değiştirmesine engel olur. Ayrıca, kullanıcılar yerleşik araç çubukları üzerindeki öğe ve araç çubuklarının konumunu değiştiremezler.

Yararlı olması dileğiyle bir sonraki makalemde görüşmek üzere kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir