SCCM Server 2016 Kurulum ve Configuration Part 6

Selamlar arkadaşlar bu makalemde son olarak sizlere System Center Configuration Manager’ın kurulumunu anlatacağım. Bu sayede SCCM sistemini tamamen kurmuş olacağız.

İlk olarak indirmiş olduğum dosyaların içerisinden Splash dosyasını çalıştırıyorum.

Karşımıza açılan ekran Install tuşuna basıyoruz.

Bir sonraki ekranda Next ile devam ediyoruz.

Install a Configuration Mabager primary site seçeneğini seçmeniz durumunda ilk kurulum için ana bilgisayar olduğunuzu bildirmiş olursunuz. Next ile devam ediyoruz.

Bu alanda herhangi bir lisans anahtarım olmadığı için Install the evaluation edition of this product seçeneği ile devam edip deneme sürümünü 180 gün olarak kullanacağımı belirtip Next ile devam ediyorum.

Sözleşmeleri kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Bu alanda Download required files seçeneğini seçip bir klasör belirliyorsunuz. Bu sayede SCCM için ihtiyaç olan dosyalar buraya indiriliyor. Next ile devam ediyoruz.

Kurulum dosyaları indirilmeye başlamıştır. Bu kısımda beklememiz gerekmektedir.

Sunucumuz için yükleme dili seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Aynı şekilde istemci bilgisayarlar içinde dil seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Site Code ve Site Name alanları sistemimize uygun olarak belirliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Ortamımızda farklı bir SCCM yapısı olmadığından dolayı Install the Primary site as a stand-alone site seçeneğini seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Çıkan uyarı mesajına Yes diyerek devam ediyoruz.

Bu alanda SQL Serverimiz ile ilgili gerekli alanları dolduruyoruz. Bu alanda herhangi bir yanlışlık olmaması gerekmektedir. Kurulum başarılı olmayacaktır. Alanları doldurduktan sonra Next ile devam ediyoruz.

Bu alanda belirlemiş olduğumuz Path’ler ile SQL Server datalarının tutulacağı yerleri belirlemiş oluyoruz. Next ile devam edelim.

Bu alanda bizden FQDN olarak SCCM Serverımızın tam adını girmemizi istiyor. Gerekli ad yazıldıktan sonra Next ile devam ediyoruz.

Bu ayarımızda Client cihazlarının SCCM ile hangi protokol ile haberleşeceğini belirliyoruz. HTTPS protokolu olanı seçmeniz durumunda Sertifika yüklemeniz gerekmektedir. HTTP üzerinden yapacağımız için Configure the communication method on each site system role seçeneğini seçiyorum ve Next ile devam ediyorum.

Install a management point. ve Install a distribution point. Seçenekleri yanında bulunan Checkbox’ları işaretleyerek Next ile devam ediyoruz.

Bu alanda Next ile devam ediyoruz.

Resimdeki alanı seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Kurulumla alakalı bilgi veren ekranı Next ile geçiyoruz.

Bu ekranda kurulumla kontrolleri yapılmaktadır. Uyarı alınması durumunda uyarı giderilene kadar kurulum yapılamayacaktır. Burada en çok karışılaşılan hatadan biri SQL Account hatasıdır. Bu hatayı geçebilmeniz için SQL Server kurulu olan makinanızın Administrator grubuna SCCM makinanızı eklemelisiniz. Begin install düğmesine basarak kuruluma başlatabilirsiniz.

Kurulumumuz başlamıştır. Bu süre makinanızın performasına göre değişmektedir.

Kurulum sürecinde ekran bu şekilde olacaktır.

Core setup has completed mesajı almış olmanız durumunda kurulumunuz başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. Close diyerek pencereyi kapatabilirsiniz.

Start – Microsoft System Center altında bulunan Configuration Manager Console yolunu izlemeniz durumunda karşınıza System Center Configuration Manager ekranı gelecektir.

Yararlı olması dileğiyle.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir