GPO Ayarlamaları System – Folder Redirection 3

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere GPO içerisinde System tab’ı altında bulunan Folder Redirection’ı anlatacağım.

Bu alana ulaşabilmeniz için User Configuration – Policies – Administrative Templates – System – Folder Redirection sekmelerini GPO Editor içerisinden izlemelisiniz.

Do not automatically make all redirected folders available offline seçeneğini Enabled etmemiz durumunda Kişiler, Belgeler, Masaüstü, AppData \ Roaming gibi yeniden yönlendirilen kabuk klasörlerinin varsayılan olarak çevrimdışı olup olmadığını denetlemenize olanık tanımaktadır.Bu ayar ile kullanıcılar çevrimdışı olarak kullanıma sunmak istedikleri dosyaları manuel olarak seçmelidir. Eğer bu ayarı Disabled ya da Not Configured olarak ayarlarsanız kabuk klasörler varsayılan olarak çevrimdışı mod’da çalışacaktır.

Do not automatically make specific redirected folders available offline özelliğini Enabled yapmanız durumunda sadece Options altında seçtiğiniz klasörler Offline olarak çalışacaktır.

Enabled optimized move of contents in Offline Files cache on Folder Redirection server path change özelliğini Enabled yapmanız durumunda Yeniden yönlendirilen klasörlerin içeriğinin eski konumdan yeni konuma kopyalanıp kopyalanmayacağını veya Çevrimdışı Dosyalar Önbelliğinde yeni lokasyonu için bir klasörün adının değişiğ değişmediğini denetler.

Redirect folders on primary computer only özelliği Enabled olarak işaretlenirse AD üzerinden kullanıcılar için belirlenen Primary bilgisayarına klasörlerin yönlendirilip yönlendirilmediğini kontrol eder. Bu ayar kullanıcıların Oturum açma sürelerini iyileştirirken, Network’ten uzakta olan kullanıcıların klasörlerinin güvenliğini artırmayı amaçlamıştır. Bu sayede kullanıcılar başka bilgisayarlarda oturum açsa dahi o bilgisayara dosyalar yönlendirilmeyecek ve sadece Primary bilgisayarda dataları tutulacaktır.

Use localized subfolder names when redirecting Start Menu and My Documents özelliğini Enabled etmeniz durumunda; İşletim sisteminde bulunan Ana klasör adlarına göre dosyaları o klasörlerin altlarına yönlendirecektir.

Kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir