GPO Ayarlamaları System – Group Policy 4

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere GPO içerisinde System tab’ı altında bulunan Group Policy anlatacağım.

Bu ayarın bulunduğu sekmeye gitmek için GPO Editor’u açtıktan sonra User Configuration – Policies – Administrative Templates – System – Group Policy sekmelerini izlemelisiniz.

Determine if interactive users can generate Resultant Set of Policy data özelliğini Enabled etmemiz durumunda kullanıcılar cihazlarına uygulanan Policy’i Run’a yazılan rsop.msc ile açılan ekranda görüntüleyemeyecektir.  Bu ayarı Not Configured ya da Disabled yapmanız durumunda kullanıcılar kendi RSOP ayarlarını görüntüleyebileceklerdir.

Enforce Show Policies Only özelliği sayesinde yöneticilerin Group Policy tercihlerini kullanmasını ve ya görüntülemesini engelleyecektir. Bu özelliği Enabled etmemiz durumunda cihazdaki ayarları kontrol etmek için programı çalıştırdığınızda sadece cihaza uygulanan ayarları gösterir ve diğer ayarları göstermeyecektir. Etkinleştirilmezse uygulanan ayarları görmek için üzerinde Mavi işaret olana bakmalı, diğerlerini ise Kırmızı işaretten bakmalısınız.

Configure Group Policy domain controller selection özelliği Group Policy Object Editor programının hangi Domain Controllerı kullandığını belirlemek için kullanılır.  Enabled yapmanız durumunda ve aşağıdaki alanlardan birini seçerek bunu belirleyebilirsiniz.
Use the Primary Domain Controller : Primary olan Domain Controller’a bağlanmasını bildiririz.
Inherit from Active Directory Snaps-ins : Kullanılabilir tüm Domain Controller’lara veri yazabilir ve okuyabilir demektir.
Use any available domain controller : Kullanılabilir olan tüm Domain Controller’lara yazabilir ve okuyabilir.
Bunlardan birini seçerek ilerleyebilirsiniz.

Configure Group Policy slow link detection özeliiğini Enabled etmemiz durumunda Connection Speed kutusuna girilecek olan 0 ile 4,294,967,200 arasında bir ondalık sayı girerek, saniyede Kilobit cinsinden bir aktarım hızı belirtiriz. Bu orandan daha yavaş olan bağlantının yavaş olduğunu belirtmiş oluruz. Bu oranı 0 olarak belirlememiz durumunda bütün bağlantıların hızlı olduğu varsayılmaktadır. Bunla birlikte yavaş bağlantıyı tanımlamış oluruz.
Bu ayarı Computer Configuration alanında yapmanız durumunda o alandaki diğer seçenekler için, User Configuration alanında tanımlar ise User tarafında olan diğer ayarlar için geçerli olacaktır.

Set Group Policy refresh interval for users özelliği bilgisayar kullanımdayken arka planda Group Policy’nin ne sıklıkla güncelleştirileceğini belirtmektedir. Bu ayar sadece User Configuration tarafındaki ayarlar için geçerli olacaktır. Buna ek olarak kullanıcı her Login işlemini gerçekleştirdiğinde Policy’ler güncellenecektir.
Bu ayarı Enabled olarak belirlerseniz aşağıdaki ilk kutucuğa girmiş 0 ile 44640 arasında bir değer girmeniz durumunda Policy’lerin kaç dakika da bir uygulanacağını belirlemiş olursunuz. Ancak bu değeri kısa tutmanız durumunda Trafiği artacaktır ve buda ağdaki insanları etkileyecektir. Diğer kutucuk ise bütün Client’ların bir arada istekte bulunma süresidir.

Set default name for new Group Policy objects özelliğini Enabled eder ve GPO Name alanına bir isim belirtirseniz; Oluşturulacak olan Yeni Group Policy Objects’leri için Varsayılan Görüntüleme adını belirlemiş olursunuz.

Create new Group Policy Object links disabled by default özelliğini Enabled yapmamız durumunda; Yeni oluşturulacak olan Group Policy Objelerini Devre Dışı bırakılmış olarak oluşturulmasına izin verecektir.

Yararlı olması dileğiyle kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir