GPO Ayarlamaları System – Locale Service 5

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere GPO içerisinde System tab’ı altında bulunan Locale Policy anlatacağım.

Bu ayarlara ulaşabilmeniz için User Configuration – Policies – Administrative Templates – System – Locale Service adımlarını izlemelisiniz.

Disallow selection of Custom Locales özelliği ile kullanıcıların bilgisayarlarında yapacağı Yerel Ayar özelleştirmelerini engelleyecektir. Kullanıcı işletim sistemiyle birlikte yüklenen Yerel Ayarlar ile sınırlıdır.Enabled etmemiz durumunda yapılacak olan özel bir ayar, yerel ayar olarak belirlenemez. Bu ayar Computer Configuration alanından aktif hale getirilmiş ise; User Configuration alanından devre dışı bırakılamaz ya da Computer Configuration sekmesinde Devre Dışı bırakılırsa, User Configuration alanındaki ayarlarda yok sayılır ve son olarak Computer Configuration tarafında herhangi bir ayar yapılmazsa User Configuration tarafındaki ayarlar devreye girecektir.

Restrict user locales seçeneği bir bilgisayardaki kullanıcıları belirtilen Local ayarları ile sınırlandırır. Liste boş olarak bırakılırsa, tüm kullanıcılara Geçerli Local ayarları geçerli olur. Bu özellik var olan Local ayarları değiştirmez ancak kullanıcı değiştirmeye çalışması durumunda Listede belirlenen ayarlar ile sınırlı kalacaktır.
Bu ayarı Enabled yapmanız durumunda kullanıcılar User Locales alanına girilen değerler ile sınırlı kalacaktır. Bu alana girilen değerler (;)Noktalı Virgul ile ayrılmalı ve ör: en-US gibi değerler girilmelidir.

Disallow changing of geographic location özelliğini Enabled yapmanız durumunda kullanıcılar kendi çoğrafi alanlarını değiştiremezler.

Disallow user override of locale settings özelliği Enabled edilmesi durumunda herhangi bir engelleme olmadığı sürece kullanıcı diğer Local ayarları seçebilir, ancak bu seçimleri özelleştiremez.

Kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir