GPO Ayarlamaları System – User Profiles 9

Selamlar Arkadaşlar bu makalemde sizlere GPO System Tab’ı altında bulunan User Profiles hakkında bilgiler vereceğim.

İlk olarak User Configuration – Policies – Administrative Templates – System – User Profiles yolunu izliyoruz.

Connect home directory to root of the share bu Policy ayarları ile birlikte %HOMESHARE% ile %HOMEPATH% ortam değişken tanımlarını, Windows NT 4.0 ve önceki sürümlerde kullanılan hale geri döndürür.  Eğer bu özelliği Enabled duruma alırsak, Sistem Windows NT 4.0 tanımlarını kullanmaya başlayacaktır. %HOMESHARE% yalnızca paylaşımını depolar (\\sunucu\paylasim gibi). %HOMEPATH% tam nitelikli yolun tamamını giriş dizinine kayıt eder (\dir1\dir2\homedir Yanı kullanıcı dizininiz).

Exclude directories in roaming profile özelliği ile Roaming Profile kapsamında olan klasörleri dışarıda bırakmanızı sağlar. Bu sayede alınmasını istemediğiniz klasörler server’a taşınmaz ve oturum açılan diğer bilgisayarlara taşınmazlar. Bu ayarı Enabled etmemiz durumunda aşağıdaki kutucuğa gerekli olan klasörleri Noktalı Virgül (;) ile ayırarak yazarız. Bu alanda yapılacak ayarlamalar önemlidir. Örnek olarak bir programı Appdata\Roaming altından engellemek için direk olarak Appdata\Roaming yazmak yerine programın o klasörünü yazarız. Varsayılan olarak Appdata\Local ve Appdata\LocalLow klasörleriyle History, Temp ve Temprorary Internet Files klasörleri dışarıda bırakılır.

Specify network directories to sync at logon/logoff time only özelliğini Enabled etmeniz durumunda Sync kutusuna yazılacak olan Klasörler Oturum Açma ve Oturum kapatma sırasında Çevrimdışı Dosyalar tarafından eşitlenir ve kullanıcı oturum açtığında çevrimdışı duruma geçilir.

Limit profile size özelliği her kullanıcının profilinin en yüksek boyutunu ayarlar ve bu profilin boyutu yükseldiği zaman özel bir ileti yayınlar. Herhangi bir ayarlama yapmazsanız sınırlamada olmayacaktır. Enabled etmemiz durumunda Kullanıcı profilleri için izin verilen yüksek boyutu ayarlayabilirsiniz, Bunu Max Profile Size alanına yazmış olduğunuz değerle belirlersiniz. Registry dosyalarının boyutunun bu Size’a dahil olmadığını belirlemek için Show registry files in the file list kutusunu işaretleyebilirsiniz. Belirlenen en yüksek boyuta erişen profil için Custom Message kısmına bir mesaj girebilir ve ekranda gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu Notify user when profile storage space is exceed kutusunu işaretlediğinde bu uyarıyı verecektir. Remind user every X minutes girilen değer ile kaç dakika da bir uyarı vereceğini ayarlayabiliriz.

Yararlı olması dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir