IIS için DNS ayarları

Selam arkadaşlar bu makalemiz de sizler için IIS üzerinden yayınladığımız bir web sitesini DNS’e kayıt edip Header kısmında belirlediğimiz ad ile ulaşmaya çalışacağız. Bir önceki makalelerimde bu ayarları anlattığımdan dolayı anlatmıyor olacağım sadece çok kısa olarak Web Site’sine Header eklemeyi göstereceğim. Birde hatırlatmam da yarar var. Bilgisayarınızın TCP/IP kısmından DNS ayarlamasını unutmayın.

İlk önce oluşturmuş olduğunuz Web sitesi üstüne sağ tıklayın ve Edit Binding diyin. Açılan ekranda Port numarasını 8080 yapmayın tabi ki o kısım seksen olsun bende daha sonra değiştirdim ve ardından Host Name kısmına gerekli isim bilgisini girin ve OK tuşuna basın.

Daha sonra DNS Manager ekranını açın ve Forward Lookup Zones kısmına sağ tıklayarak New Zone… tuşuna tıklayın.

Açılan ilk ekranı Next ile geçtikten sonra bir sonraki ekranda Primary zone kısmını seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Sonraki adımda Zone’umuza isim veriyoruz ve Next ile devam ediyoruz. Buraya verilen isim internet sitemizin ismi ile aynı olmalı ancak www. Gibi bir ön ek koymamalısınız.

Daha sonraki ekranda Create a new file with this file name tıklayın ve next ile devam edin.

Dynamic Update özelliğini kapatın yani Do not allow dynamic updates kısmını işaretleyin ve next ile devam edin.

Zone işlemlerimiz bitti Finishe basın ve ekranı kapatın.

Daha sonra oluşturmuş olduğumuz Zone’a sağ tıklarız ve New Host (A or AAAA)… tıklanır.

Açılan ekranda Name kısmına www yazısı yazılır, IP address: kısmına da gerekli olan ip adresi eklenir ve Add Host tuşuna basılır.

Artık A kaydımız da sisteme eklenmiştir.

Şimdi sıra herhangi bir Web Browser ile test etmeniz de kalmış. Eğer aynı web sayfası ile çok fazla çalıştıysanız Web tarayıcınızın geçmişini ve cmd ye ipconfig /flushdns yazarak temizlik yapabilirsiniz.

NOT : Eğer eklemiş olduğunuz sitede header var ise ve siz siteye ip adresi üzerinden gitmeye çalışıyorsanız. Sizde açılacak olan site localhost olacaktır. Bundan dolayı Header koyulan sitelerde port 80 bırakılmalı ve Header bilgisi DNS’e eklenmelidir.

NOT 2 : Oluşturmuş olduğunuz Web Site Zone’una herhangi bir kayıt eklemeden içersinde iki adet kayıt göreceksiniz. NS :  DNS’in kendi kaydıdır. SOA : Zone transferlerinin nasıl yapılacağının kaydıdır.

Teşekkürler, Kolay gelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir