IIS Yapılandırma Bilgilerini Yedeklemek

Selam arkadaşlar bu makalemde sizlere IIS üzerinde yapılandırma ayarlarının yedeklenmesini göstermeye çalışacağım.

IIS üzerinde oluşturmuş olduğumuz siteleri Export işlemi :

İlk olarak basit bir şekilde alabileceğiniz bir yöntemden bahsedeceğim. C:\Windows\System32\inetsrv\config klasörüne gidebilir ve bu dosya içerisindeki bütün dosyaları farklı bir alana kopyalamanız durumunda yedek almış olacaksınız.

Ya da yukarıdaki kodlar yardımı ile CMD üzerinden ya sitelerinizin hepsini ya da belirlemiş olduğunuz siteyi yedek alabilirsiniz. Bu kodları çalıştırmamız durumunda.

Komutu açıklamak gerekirse : %windir%\system32\inetsrv\appcmd ile appcmd.exe’yi çalıştıracağımız için yazdık. Kodun devamın da bulunan List ile liste alacağımızı Site ile de bu listede neler olacağını belirtik. Bu sitelerin bütün yapılandırma ayarlarını almak istediğimiz için /config ‘i ekledik. /xml ile de hangi formatta alacağımızı belirtik ve > C:\teksite.xml olarak nereye kayıt edeceğini yazdık.

Bu komutlara ek olarak cmd üzerinde C:\Windows\System32\inetsrv\ klasörüne cd ile gideriz. Daha sonra > appcmd.exe add backup “yedek_adi” yazılarak da alınabilmektedir. Oluşan Backup dosyalarını C:\Windows\System32\inetsrv\backup altında bulmanız mümkün olacaktır.

Yukarıdaki gibi xml çıktılar alacağız.

Bu xml dosyalarını Internet Explorer ya da xml açabilecek başka programlarla açmanız durumunda yukarıdaki gibi gözükecektir.

NOT : Yapılan bu ayarlamalar ile sitelerin içerikleri yedeklenmeyecek sadece yapılandırma ayarları yedeklenecektir.

IIS üzerinde oluşturmuş olduğumuz siteleri Import işlemi :

İlk önce IIS Manager üzerinden sitelerimi Defaul Web Site olmak üzere siliyorum.

Export kodlarımın üzerinde yukarıdaki gibi küçük değişiklikler yapıyorum. /in diyerek içeri dosyaları Import edeceğimi bildiriyorum ve < okunun yönünü değiştiriyorum. Daha sonra enter ile komutu çalıştırıyor ve sonuçları görüyorum.

Bu komutlara ek olarak cmd üzerinde C:\Windows\System32\inetsrv\ klasörüne cd ile gideriz. Daha sonra > appcmd.exe restore backup “yedek_adi” yazılarak geri yükleme işlemi yapılır. Ve bu dosyaları silmek istemeniz durumunda kod yardımı ile yapmanız da mümkündür. > appcmd.exe deletebackup “yedek_adi” yazılarak silme işlemini yapabilirsiniz.

Bu şekilde site yapılandırma bilgileri geri yüklenmiş olacaktır.

Önemli Not : Unutulmaması gereken kısım site içerisindeki dosyaları değil IIS Manager üzerindeki yapılandırma ayarlarını yedekler ve geri yükler.

Makalemin sizler için yararlı olması dileğiyle kolaylıklar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir