Linux Paket Yönetimi

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere Linux üzerinde Paket Yönetimini anlatacağım. Makalenin sonunda nasıl Program kurulacağını, silineceğini öğrenmiş olacağız.Bu yönetim sistemi pakete ait tüm (Kurma, Güncelleme, Kaldırma) işlemleri kapsamaktadır.

Pardus Paket Yönetimi :

Paket yönetimi olarak Debian paket yöneticisini kullanmaktadır. Debian paketlerinin uzantısı .deb ‘dir. Paket yönetimini sağlamak için kullanılan komutları ise : dpkg, apt-get, apt-cache, alien ve aptitude ‘dur.

APT (Advanced Packaging Tool) aracı kurulum sırasında ihtiyaç duyulan diğer paketleride belirleyerek otomatik olarak kurulum sağlayan bir paket yönetim aracıdır.

Paketlerin internet üzerinde tutulduğu alanlara DEPO (Repository) denilmektedir. Pardus ve Ubuntuda kullanılan depoları /etc/apt/sources.list dosyası altında görebilir ve tanımlama yapabilirsiniz.

Dpkg komutu RPM dağıtımlarındaki rpm komutuna karşılık gelirken, Apt-Get ve Apt-cache komutlarıda Yum komutuna karşılık gelmektedir. Aptitude metin tabanlı arayüz ile Paket Yönetimi sağlarken, Alien komutu ile deb/rpm paket dönüşümleri yapılabilmektedir.

Synaptic Package Manager :

Grafik arayüzünde görsel olarak paket kurulumu yapmak isterseniz ise bu aracı kullanabilirsiniz.

Paket Sorgulama İşlemi :

dpkg -l ile sistemde kurulu olarak bulunan tüm paketler listelenir.

dpkg -S (-S Büyük) parametresi ile bir dosyanın hangi paket tarafından kurulduğunu görebilirsiniz. ör : dpkg -S fdisk

dpkg -L komutu ile bir paketin kurduğu tüm dosya ve komutlar listelenir. ör : dpkg -L vim

Bir paketin ihtiyaç duyduğu tüm paketleri listelemek için ise apt-cache depends komutunu kullanabilirsiniz. ör : apt-cache depends vim

Bir programı tanımlı Repository lerde arama yapmak için ise apt-cache search komutu kullanılmaktadır. ör : apt-cache search vim

Paket Kurma İşlemi :

Paket kurulumlarını apt-get install , dpkg –install ve dpkg -i parametreleri ile yapmanız mümkündür.

ör : apt-get install vim
dpkg -i wim.deb
dpkg -install vim.deb

Paket Silme İşlemi :

dpkg -r veya apt-get remove komutu ile yapılandırma dosyaları hariç herşey silinir. Herşeyi silmek istemeniz durumunda apt-get purge komutunu kullanmalısınız.

ör : dpkg -r vim.deb
apt-get remove vim
apt-get purge vim

Paket Güncelleme İşlemi :

apt-get update komutu ile gerçek anlamda güncelleme sağlayamazsınız, sadece paketin Indeks dosyalarını ve Kaynaklarını güncellersiniz. apt-get upgrade ile de yeni sürüm yüklemesi yapılmaktadır. ör : apt-get update

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir