PowerShell CIM Ayarlamaları

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere CIM için yapılan ayarlamaları anlatacağım.

CIM üzerinden komutlar çalıştırmanız durumunda ve Uzak Bilgisayarda gerekli ayarlamalar yapılmazsa hata alınacaktır. Bunların önüne geçmek için cihazlarda bir kaç ayar uygulamanız gerekmektedir. Bunun için WMI da yapılan Firewall ayarları gibi CIM Sorguları içinde yapılmaktadır.

Windows Remote Management adında iki Firewall kuralı aktifleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca Windows Remote Management Service’ininde açık olması gerekmektedir. Bunları Domain ortamında bulunan cihazlarınız için GPO içerisinden yapabilirsiniz.

İlk olarak Windows Defender Firewall with Advanced Security’i açıyoruz. Ardından Inbound Rules kısmına geliyoruz ve Windows Remote Management (HTTP-IN) kurallarını hem Public olarak hem de Domain olarak Enable ediyoruz.

Daha sonra Services.msc altında bulunan Windows Remote Management (WS-Management) servisini bulup Automatic’e çekiyoruz ve sonrasında Running durumuna getiriyoruz.

Ek olarak RPC bağlantısında sorun almanız durumunda Sistem saatinizi kontrol etmeli ve doğru olana ayarlamalısınız.

Ayrıca bu kontrolleri CMD üzerinden de yapmanız mümkündür.

CMD komut satırına yazacağınız
> sc query Winmgmt
> sc query rpcss
komutları ile servisler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Run ekranına gelmeniz ve dcomcnfg yazıp çalıştırmalısınız, ardından açılan Component Service ekranında Computers kısmını tıklamalı ve My Computer’a sağ tıklayarak açılan menüden Properties alanına tıklamalısınız.

Açılan My Computer Properties ekranında Default Properties alanına tıklamalı ve Enable Distributed COM on this computer seçeneğini seçmelisiniz.

Daha sonra açılan COM Security alanına gelinir, Access Permissions ve Launch and Activation Permissions alanlarında bulunan Edit Default… alanları tıklanır ve Domain Admins grubu buraya eklenerek Tüm işlemler için Allow yetkisi verilir. Her iki alan içinde.

Ayarlamaları yaptıktan sonra aşağıdaki kodu çalıştırmalısınız.

> Get-CimInstance –Class Win32_OperatingSystem –ComputerName Win10Pc1
// Bu kod ile CIM objeleri üzerinden uzak cihazın bilgilerini çekmeniz mümkündür.

CIM ayarlarını yapılandırma kısmında bu şekildedir.

Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir