PowerShell ile WMI Sorguları

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere WMI sorgusunu nasıl oluşturacağımı göstereceğim.

> Get-WmiObject –Class Win32_OperatingSystem –ComputerName WinSev2016DC
// Get-WmiObject
koduyla WMI üzerinde sorgulama yapacağımızı bildirdik. –Class ile Win32_OperatingSystem sınıfında çalışacağımızı ve –ComputerName ile ise WinSev2016DC bilgisayarı üzerinde işlem yapacağımızı bildirdik.

> Get-WmiObject –Class Win32_OperatingSystem –ComputerName WinSev2016DC | fl *
// fl *
komutu sayesinde bu Class altında bulunan bütün özelliklerin listelenmesini sağlamış olduk.

> Get-WmiObject –Class Win32_OperatingSystem –ComputerName WinSev2016DC,win10pc | fl PSComputerName,Caption
//
Eğer yapınızda birden fazla bilgisayarın Adını ve İşletim sistemini görmek istiyorsanız; -ComputerName den sonra uzak bilgisayarların adını yazmalısınız ve fl parametresinden sonra PSComputerName ile Bilgisayar adını, Caption ile ise İşletim sistemi bilgisini çekebilirsiniz.

> $Bilgisayarlar = Get-ADComputer –Filter *
// Yapınızdaki tüm bilgisayarları sorgulayarak $Bilgisayarlar değişkeni altına atacaktır.

> Get-WmiObject –Class Win32_OperatingSystem –ComputerName $Bilgisayarlar.Name | fl PSComputerName,Caption
// Değişkendeki
veriler ile sorgulama yapacaksanız –ComputerName parametresinden sonra Değişken adınızı yazıp . (Nokta) Name yazarak sadece ad bilgisi ile sorgulama yapabilirsiniz. Buradaki .Name ise Get-ADComputer içerisinde bulunan parametrelerden alınmıştır. Çıktısını kontrol ederek farklı parametreleri sizde kullanabilirsiniz.

> Get-WmiObject –Class Win32_OperatingSystem –ComputerName $Bilgisayarlar.Name –ErrorAction SilentlyContinue | fl PSComputerName,Caption
//
Yapınızda sorgulama yaparken açık olmayan bilgisayarlar varsa, o aşamada size kırmızı yazılar ile uyarı dönecektir. Bu uyarıları görmek istemiyorsanız kodunuza yukarıda yazdığım gibi –ErrorAction SilentlyContinue komutunu girmelisiniz. Bu sayede hataları göstermeyecektir.

> gwmi –Query “Select * From Win32_OperatingSystem Where Caption like ‘%Server 2016%’” –ComputerName $Bilgisayarlar.Name | fl PSComputerName,Caption
// Yukarıda görmüş olduğunuz örnek ise WMI Query ile yapılan bir sorgulama çeşitidir. Bu yöntem ilede bir çok sorgulamalar yapabilirsiniz.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir