SCCM ile İşletim Sistemi Dağıtımı Bölüm 1

Selamlar arkadaşlar bu makalemde sizlere SCCM üzerinden İşletim Sistemi Dağıtma işlemlerini anlatacağım.

– PXE özelliğini Aktif etme işlemleri :

PXE özelliğini Aktif edebilmek için System Center Configuration Manager konsol açılır. Ardından Administration alanına tıklanır. Site Configuration – Servers and Site System Roles özelliğine tıklanır. Site System Roles altında bulunan Distribution point özelliğine sağ tıklanır ve Properties alanına tıklanır.

Açılan Distribution Point Properties penceresinde PXE sekmesine gelinir ve Enable PXE support for client seçeneği işaretlenir. Bu seçenek işaretlendiğinde karşımıza bi uyarı mesajı çıkar ve içerisinde izin verilmesi gereken portlar yazar (UDP : 67, 68, 69 ve 4011).
Allow this distribution point to incoming PXE requests seçeneğini işaretleriz ve bu sayede gelen PXE isteklerine yanıt vermesini sağlamış oluruz.
Enable unknown computer support alanını işaretlememiz durumunda da Device Collectionlarımız içerisinde bulunmayan tanımsız cihazlarada erişim sağlanacaktır.
Require a password when computers use PXE özelliği ile PXE kullanımına başlamadan önce belirlenen Password ile erişim onaylanacaktır. Ben örneğimde bunu işaretlemiyorum.
User Device Affinity alanına ise Allow user device affinity with automatic approval seçeneğini işaretleyerek Image’ı isteyen cihazlara Otomatik olarak yanıt verilmesini ve kurulumun başlamasını sağlıyoruz.
Respond to PXE requests on all network interfaces ile Network üzerinden gelecek olan bütün PXE isteklerine yanıt verilmesi sağlanacaktır.

Not : Bu Role’un sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için DCHP role kurulumu ve konfigurasyonu ile WDS role kurulumu yapılmış olmalıdır.

İlk önce bilgisayarınızda bir Klasör belirleyecek ve içerisine yüklemek istediğiniz İşletim sistemini çıkartıp koyacaksınız. Daha sonra klasörü paylaşıma açacaksınız.

Daha sonra Sofware Library tabına tıklayıp Operating Systems – Operating System Images alanına sağ tıklayıp Add Operating System Image butonuna tıklıyoruz.

Açılan Wizard ekranında Data Source alanında Path kısmında paylaştırmış olduğumuz klasörün network yolundaki install.wim dosyasını Browse… butonu ile bulup ekliyoruz, x64 ile sürümünü seçip, Language alanını doldurduktan sonra Next ile devam ediyoruz.

General ekranında Name alanına tanımlayıcı bir isim giriyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Summary sekmesinde yapılacak işlem yazıyor Next ile devam ediyoruz.

Completion penceresinde işlemin tamamlandığını görebilirsiniz. Close ile ekranı kapatıyoruz.

Sistemimiz üzerinde her yapılan ayarı dağıtım noktasına koymamız gerekmektedir. Operating System Images alanında bunun Windows Server 2016 adında eklemiş olduğumuz alana sağ tıklıyoruz ve Distribute Content alanına tıklıyoruz.

Açılan ekranda General sekmesinde herhangi bir değişiklik yapmadan Next ile devam ediyoruz.

Content Destination ekranında ise Add tuşu yardımıyla Distribution Point’imizi seçtikten sonra Nextler yardımı ile işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Bir süre bekledikten sonra başarılı bir şekilde eklenmiş olacaktır.

Yararlı olması dileğiyle.

Bir Sonraki Makaleme Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir