Zabbix SSH Agent Kullanımı

Selamlar arkadaşlar bu yazımda sizlere Zabbix 6.0 üzerinde SSH Agent ile sunucumuzda Date komutunu çalıştırıp Epoch Time bilgisini alacağız. Bu sayede SSH bağlantısı yapabildiğiniz cihazlarda komutlarınızı çalıştırabileceksiniz.

Ben bu yazımdaki lab’ımda Ubuntu cihaz kullanacağım ve bu cihazımda OpenSSH-Server kurulumunu yapmış olacağım arkadaşlar. Bu örneği yapabilmeniz için cihazınızda bu kurulumun yapılmış olması gerekmektedir.

İlk olarak bir Ubuntu cihazımı ekledim ve data aldığını gördüm Linux Template ile sonrasında Unlink and clear yaptım ve içeriğini sildim Host’umdan.

Daha sonra Configuration > Hosts yolunu izliyorum ve Items sekmesine tıklayarak özel bir Item oluşturacağım.

Name alanına Item’ımıza vereceğimiz ismi belirliyoruz. Type alanında SSH Agent seçiyoruz. Key kısmında ise bize bi taslak çıkartacak zaten o alanda düzenleme yaparak ssh.run[‘Epoch_Time_Check’] komutumuzu giriyoruz. Authentication Method olarak ise Password seçtikten sonra bu alanında altında bulunan User Name ve Password alanını dolduruyoruz. Bu SSH bağlantısı yapılacak olan cihazımızın kullanıcı adı ve şifresidir. Executed Script alanına ise cihazda çalıştırılacak olan date +%s komutumuzu giriyoruz.

Daha sonra Test butonuna basıyoruz ve Host’umuzda eklemeden önce SSH Script alanında olan komudumuzun çalışıp, çalışmadığını kontrol ediyoruz. Get Value and Test tuşuna basıyoruz ve Result alanında Epoch Time’ımızı alıyoruz.

Buradan edinmiş olduğunuz Epoch Time’ı kontrol etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz ve Converter’dan zamanı öğrenebilirsiniz.

Daha sonra bu çekmiş olduğumuz Time bilgisine Trigger oluşturacağız.

Create Trigger kısmına gidiyoruz ve Name alanına Tetiklendiğinde gözükecek adımızı giriyoruz. Expression alanına ise;

fuzzytime(/ubuntu/ssh.run['Epoch_Time_Check'],60)=0

yazıyoruz ve Add tuşu ile kayıt ediyoruz. Artık 60 saniyeden fazla bir saat kayması olduğunda Trigger ateşlenecek ve size Problem olarak geri dönecek.

Monitoring > Problems yolunu izlerseniz bu Time Check sorununu göreceksiniz.

Bir yazımında sonuna geldik arkadaşlar.  Umarım yararlı bir yazı olur ve sizde düzgün bir şekilde yaparsınız. Sorularınızı yorumlar alanından iletebilir, Destekleriniz için ise YouTube üzerinde SistemDostu kanalımı takip edebilirsiniz.

Ayrıca 06/02/2023 tarihinde hepimizi derinden etkileyen deprem için tüm Türkiyenin başı sağ olsun diyorum. Her dakika takip ettiğim olaylarda mücize kurtuluşlar oluyor ve umuyorum ki daha çok mucizeler olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir