Zabbix Trapper Items ile NoData() Örneği

Selamlar arkadaşlar bu yazımda sizlerle Zabbix Trapper ile item oluşturacağız ve bu item’a Zabbix_Sender ile data göndereceğiz. Sonrasında bu item içerisinde eğer 1 dakika data gönderilmezse Trigger’ın nodata() özelliği ile bunu belirleyip, problem alanında data gelmedi diye sorun oluşturtacağız arkadaşlar.

Zabbix Trapper nedir?

Bu Type’da oluşturduğumuz Item ile data sorgulama yapmak yerine, manuel olarak elle data gönderimi yapıyorsunuz.

Zabbix_Sender nedir?

Bu komut satırı aracılığı ile Zabbix’e data gönderimi yapıyorsunuz. Cihazınızda Zabbix Sender’ın kurulu olduğundan emin olmalısınız.

Zabbix Sender Kurulumu :

> apt install zabbix-sender

Komutu yardımıyla kurmanız olacaktır.

Zabbix’de Item ayarları :

Bu item ekleme kısmında eklemiş olduğunuz Host’a özel item olarak ekleyebilir ya da Template’niz var ise onun içerisinde Item olarak ekleyebilirsiniz. Ben ise Configuration > Templates yolunu izledim ve orada Semih adında oluşturduğum Template’e Item olarak bunu ekledim. Create Item diyerek ilerleyebiliriz.

Name alanına Counter, Type alanına Zabbix Trapper seçtim. Key alanında Sender ile gönderim yapacağım count cümlesini yazdım ve Type of information kısmına ise Numeric seçtim. Şekilde Update yazan yerde sizde Add yazacak oraya tıklıyor ve ekliyoruz Itemımızı.

Daha sonra Create Trigger alanına geldim, Name olarak Loss Data, Severity olarak High seçtim. Expression alanına ise nodata(/semih/count,1)=0 ile oluşturduğum Item’dan Trigger tetikleme kuralımızı girdim ve kayıt ettim.

Zabbix Sender ile Data gönderme :

Zabbix Sender ile data göndereceğimiz kısma geldik.

> zabbix_sender -v -z 192.168.1.102 -s "ubuntu" -k count -o 100000

Komudumuz ile data gönderebiliriz. -z Zabbix Server IP adresidir, -s Zabbix’e eklediğiniz Host’un Name’idir. -k Host’taki Item’da bulunan Key’in adıdır ve sonra olarak -o ile de göndereceğiniz datayı giriyorsunuz ardından Enter tuşuna basarak gönderiyorsunuz.

Problems Kontrol :

Zabbix Trapper bir Data Push Item’ı olduğu için siz yukarıdaki gönderim kodunu çalıştırdığınızda bir süre Problem olarak Trigger tetikleniyor sonrasında ise Resolve olayına tekrar geri dönüyor arkadaşlar. Ne kadar Trigger’a 1m’de bir kontrol et desekte Trapper nesnesi Push olduğu ve 1 dakikada bir yenilenmediği için Resolve dönüyor Trigger. Amacım hem Zabbix Sender, Zabbix Trapper ve NoData Trigger’ı göstermek olduğu için bu şekilde ilerledim. Farklı Item’lar ile sizde test edebilirsiniz.

Sonuna kadar okuduğunuz ve bilgileri paylaşmamda yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim arkadaşlar. Sorularınız olursa yorumlar kısmına bırakmayı unutmayın. Destekleriniz içinde YouTube üzerinde SistemDostu kanalıma abone olabilirsiniz arkadaşlar. Kolay gelsin herkese.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir